Záplavy a bahno po prudkých lijácích mají v Kalifornii třináct obětí. Mnoho lidí se pohřešuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2018 5:50
Zatímco severovýchod USA se vyrovnává s následky sněhové bouře a extrémních mrazů, západní pobřeží zasáhly prudké deště.
Sesuvy bahna maji v Kalifornii mají v Kalifornii třináct obětí | Video: Reuters

Los Angeles - Počet obětí záplav a sesuvů bahna, které v jižní části amerického státu Kalifornie vyvolaly prudké lijáky, se zvýšil na 17. Dalších 13 osob se stále pohřešuje. Oznámil to šerif okresu Santa Barbara Bill Brown.

Úřady však upozorňují, že bilance mrtvých se ještě může zvýšit, protože záchranáři se stále ještě nedostali do všech oblastí.

Prudké deště postihly jižní Kalifornii v úterý ráno. Lijáky vyvolaly sesuvy kamení a bahna, které zničily několik domů. Mnohde byly zablokovány dlouhé úseky silnic. Nejhůře byla postižena oblast města Montecito severozápadně od Los Angeles.

Zranění související s řáděním živlu utrpělo nejméně 25 lidí, stav čtyř lékaři označují jako kritický. Do nemocnic ale záchranáři převezli přes 160 lidí, poznamenal britský server BBC.

Záchranáři dál pátrají po nezvěstných.

V bezpečí stále ještě nejsou stovky obyvatel, jejich přesný počet ale úřady neznají. Deník Los Angeles Times napsal, že jen v oblasti kaňonu Romero východně od Santa Barbary je ve svých domovech uvězněno kolem 300 lidí. Záchranáři po východu slunce (odpoledne SEČ) plánují jejich leteckou evakuaci.

Celkový rozsah škod zatím není znám. Šerif okresu Santa Barbara Bill Brown novinářům sdělil, že veškeré úsilí je nyní věnováno na záchranu přeživších, počet zničených domů ale odhaduje na desítky.

Americká média informovala o několika případech šťastné záchrany. V Montecitu našel po několika hodinách v troskách domu zavaleného bahnem záchranářský pes čtrnáctiletou dívku, její vyproštění pak podle NBC trvalo dalších šest hodin. "Myslela jsem si, že zemřu," řekla hasičům, kteří ji z trosek vynesli. Živý byl nalezen i chlapec, kterého bahno a voda vláčely takřka kilometr. Chlapcův otec ale patří mezi pohřešované.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy