reklama
 
 

V australském Sydney naměřili vedro 47,3 stupňů nad nulou. Je to rekord od roku 1939, teče i asfalt

7. 1. 2018 12:35
Teploty překračující 40 stupňů Celsia způsobily rozměknutí asfaltu na desetikilometrovém úseku dálnice v australském státě Viktorie.

Sydney - V důsledku vlny veder, která zachvátila tři jihoaustralské státy, ohrožují jejich obyvatele lesní požáry. Teploty překračující 40 stupňů Celsia dokonce způsobily rozměknutí asfaltu na desetikilometrovém úseku dálnice ve státě Viktorie, informovala stanice ABC News.

V Sydney byl v neděli zaznamenán teplotní rekord. Odpoledne bylo v západní části města naměřeno 47,3 stupně Celsia, čímž byl o tři desetiny stupně překonán rekord z roku 1939.

Pro oblast Sydney bylo vydáno nejvyšší varování před nebezpečím požárů. Oheň, který se vymkl kontrole, už zapálil několik budov na předměstí Melbourne, druhého největšího australského města a metropole státu Viktorie.

Vysoké teploty v kombinaci se suchým počasím, silným větrem a změnami jeho proudění vytvářejí nebezpečné podmínky, řekl na dnešní tiskové konferenci šéf krizového štábu státu Viktorie Craig Lapsley.

"Naplňují se přesně předpovědi a zuřící požáry pro nás, samozřejmě, představují problém," citovala Lapsleye agentura Reuters.

Po celém státě Viktoria bylo v sobotu hlášeno 50 ohnisek požárů, kolem 400 domů přišlo o dodávky elektřiny.

Varování před rizikem požárů bylo vydáno také pro sousední stát Jižní Austrálie. Úřady doporučily obyvatelům tamních venkovských oblastí, aby se před požáry buše ukryli v budovách. Podle odborníků je to bezpečnější než riziko být uvězněn ve volném prostoru, jestliže postupující oheň náhle změní směr. Požáry ohrožují také obyvatele státu Tasmánie.

Austrálie je často sužována smrtícími požáry v důsledky kombinace vysokých letních teplot a snadno hořlavé eukalyptové buše. V roce 2009 zničily nejhorší registrované požáry buše tisíce domů ve Viktorii, připravily o život 173 lidí a zranily dalších 414 během dne, který pak média nazvala Černá sobota.

Chci být optimistou, chci věřit tomu, že na klimatické konferenci dojde k nějaké shodě, říká vedoucí centra CzechGlobe Michal Marek. | Video: Martin Veselovský |  09:27

autor: ČTK | 7. 1. 2018 12:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama