Soul - Okolnosti nástupu severokorejského diktátora Kim Čong-una jsou stále obestřeny tajemstvím.
Necelé dva měsíce od smrti jeho otce je ale jisté, jakou strategii stalinistický režim při budování obrazu nového vůdce zvolil: musí vypadat jako dědeček, zakladatel dynastie Kim Ir-Sen. Stejné držení těla, mávání jak přes kopírák, vyholené kotlety nebo dvojitá brada...
Bezpečnostní složky podle jihokorejských analytiků právě nyní dokončují reinkarnaci prvního poválečného diktátora KLDR. "Dali mu kompletní trénink," řekl v Soulu novinám New York Times šéf strategického centra Kim Kwang-in.
Kim Čong-il označil syna za nástupce poprvé v říjnu 2010. Když loni zemřel a třetí rodinná generace se ujala moci, bylo jasné, že dynastie se vlády nehodlá vzdát. O vlivu strýce Čang Song-tcheka - šedé eminence a snad opravdového vládce země - se netrpělivě spekuluje.
Hladomory, koncentrační tábory, jaderný program a světovou izolaci nomenklatura nezvládá a proto musí nový vůdce pilně cvičit.
Třeba dědovy pohyby rukou při tleskání. Odkaz rodu je jediná karta, na kterou režim sází.
A zčásti to vychází, napsal list The New York Times. Jihokorejští zpravodajci prý viděli na vlastní oči, jak lidé při prvním pohledu na televizní záběry s Kim Čong-unem, propukali ve spontánní pláč.
Mrtvý diktátor si podle bývalých spolupracovníků uvědomoval, že syn má zvláštní dar, který jemu chyběl. Dědův obličej. Kim Čong-il sám sebe údajně považoval za "ošklivého skrčka".
Nepřátelsky naladění generálové z druhého mocenského centra uzavřeného režimu zatím Kim Čong-una podporují. Se strýcem mentorem navštěvuje vojenské posádky s vůdcovskou pravidelností, vždy jednou za čtyři pět dní.