Vláda má žalobu podat v případě, že Praha neprodleně nepředloží důkazy o posílení bezpečnosti jaderné elektrárny v Temelíně, což měla učinit už před její kolaudací.
Prezident Václav Klaus označil rozhodnutí rakouských poslanců za skandální a české ministerstvo zahraničí pohrozilo vypovězením bezpečnostního dialogu s Rakouskem.
Rakouští odpůrci Temelína zareaglovali na rozhodnutí parlamentu tím, že odvolali blokády hranic chystané na tento víkend. Jejich nátlakové akce podle nich uspěly.
Poslanci ve schválené rezoluci vyzývají rakouskou vládu, aby využila proti Praze všechny možné prostředky, které poskytuje mezinárodní právo.
Ministr životního prostředí Josef Pröll v parlamentu prohlásil, že jeho resort hledá ve spolupráci s experty cesty k podání mezinárodní žaloby proti České republice. O dalších krocích by podle něj mělo ministerstvo rozhodnout během dvou týdnů.
Šance Rakouska nejsou velké
I někteří rakouští právníci přiznávají, že Rakousko nemá mnoho šancí případný proces proti Česku prosadit. Prakticky jediná soudní instance, která přichází v úvahu, tedy Mezinárodní soudní dvůr v Haagu, se případnou žalobou nemůže zabývat, pokud s tím nevysloví souhlas obě strany sporu.
Česká strana se obává, že schválená rezoluce může ohrozit vztahy obou zemí. "Vyčkáme na stanovisko rakouské vlády, protože partnerem pro jednání české vlády je vláda rakouská. Ministr zahraničí se však obává, že by mohlo dojít k omezení dialogu s rakousku stranou, který se týká bezpečnosti Temelína," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.
Přerušením dialogu s Rakouskem pohrozil i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, podle nějž Česká republika dohodu z Melku plní.
"Podobné usnesení doposud rakouský parlament nepřijal kvůli žádné ze třiadvaceti jaderných elektráren, které jsou v provozu v sousedních státech. Temelín prověřovala řada mezinárodních expertních týmů a výsledky kontrol nepotvrdily argumentaci rakouských odpůrců," dodal Říman.
Rezoluci podpořili poslanci všech pěti stran zastoupených v rakouském parlamentu. Pro vládu je formálně závazná. Od zářijových voleb je nejsilnější stranou v parlamentu sociální demokracie, která porazila do té doby vládnoucí lidovce. Zastoupeni jsou tam dále Zelení a krajně pravicoví Svobodní a Svaz pro budoucnost Rakouska.
Jedna z formulací, že má vláda "iniciovat všechny dostupné mezinárodněprávní kroky", však dává dosluhující vládě kancléře Wolfganga Schüssela podle pozorovatelů velký manévrovací prostor.
Porušili jste dohody z Melku, tvrdí Rakušané
Rakušané tvrdí, že Česká republika nedodržela vzájemnou dohodu z Melku. Ta se však nestala součástí práva Evropské unie.
Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové panuje spor především v tom, že se česká strana rozhodla pro jiné řešení, která je však podle ní uznáváno za stejně bezpečné.
Ve smlouvě z Melku se česká a rakouská strana dohodly na vyhodnocování bezpečnostních a ekologických otázek kolem Temelína. Ujednání podepsali tehdejší šéfové vlád obou zemí Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel v prosinci 2000.
V listopadu 2001 vyvrcholil melkský proces uzavřením dohody o řešení sporů ohledně JETE mezi Českou republikou a Rakouskem s pomocí Evropské komise v Bruselu.