Temelín: Příběh rakouské vytrvalosti

Tomáš Fránek
27. 1. 2006 18:45
Reportáž - Technici našli příčinu závady v Jaderné elektrárně Temelín. A Rakousko má o důvod víc, proč bojovat proti českému atomu. Uvnitř: ANKETA.

Kvůli závadě v odstaveném druhém bloku elektrárny vytekly před dvěma dny tisíce litrů radioaktivní vody.

"Do sobotního rána hodláme poruchu odstranit, o víkendu ověříme účinnost opravy tlakovými zkouškami," uvedl mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Poruchu zavinila netěsnost v uzlu ručních armatur odvzdušňujících třetí parogenerátor. Druhý blok je od počátku ledna odstaven kvůli plánované výměně vysokotlakého rotoru turbogenerátoru.

V závěru příštího týdne by měl být opět připojen do sítě.

Nulový dopad?

Do elektrárny dnes přijeli dva inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Podle předsedkyně úřadu Dany Drábové mají za úkol zjistit, zda elektrárna dobře stanovila příčiny úniku.

"Zkontrolují, zda přijatá opatření povedou k tomu, aby se minimalizovala příležitost opakování této závady," řekla dnes ČTK Drábová.

Zdůraznila, že není třeba vyšetřovat následky havárie na životní prostředí či na zdraví zaměstnanců, protože v tomto ohledu měla nulový dopad. "Už z prvního popisu bylo jasné, že to není událost, která by vyžadovala náš aktivní zásah," dodala.

Rakušané opět chystají protesty

Rakušany, kteří elektrárnu považují za nejvyšší bezpečnostní riziko, však další havárie Temelína znovu popíchla.

Na podvečer proto svolala místní protiatomová sdružení další protest; jejich akce má být však zaměřena především na počínání rakouských politiků.

Ti totiž podle organizátorů protestů nedodržují svoje sliby a s českou stranou vůbec nejednají. "Už před čtyřmi roky slibovali politici jednání a nestalo se nic, Temelín není bezpečnější," uvedl v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz Roland Egger ze sdružení Atomstopp.

To, že jaderná elektrárna na české straně hranice nepřispívá ke klidnému spaní Rakušanů v pohraničí, přiznávají na rakouské straně až na výjimky všichni. Radikální jako členové ekologických spolků je však už málokdo.

Mnozí však již rezignovali

"Přes všechno ujišťování ze strany českých úřadů o bezpečnosti jistotu necítím. Vždyť se podívejte na to, že se objevují pořád nějaké poruchy. Kdo zaručí, že nedojde k nějakému většímu problému? Ale už stejně Temelín nezrušíme," říká Emil Weisshaupt z Freistadtu, prvního většího města na rakouské straně hranice.

Přesvědčeni o škodlivosti Temelína pro svůj život a životní prostředí jsou také lidé, kteří žijí v blízkosti zemědělské školy ve Freistadtu.

Tam byly podle vyjádření rakouských protijaderných aktivistů naměřeny zvýšené hodnoty imisí způsobené temelínskou elektrárnou.

Místní spoléhají na soudy. Evropský soudní dvůr v Lucemburku totiž rozhodl, že rakouské soudy mohou rozhodnout o žalobě spolkové země Horní Rakousko na společnost ČEZ.

"Soudní cesta je jediná možnost, jak se bránit. Naše vláda se už o Temelín vůbec nestará a nic jiného nepomáhá," říká Sabina Krausová.

Sbírání vzorků

Podle hornorakouských zemských orgánů vykazuje Temelín vyšší hodnoty radioaktivního, respektive ionizujícího záření, než jaké by měly být u technicky dokonalé jaderné elektrárny.

Důkazem mají být hodnoty naměřené na pozemku zemědělské školy.

Právě škoda či ušlý zisk - způsobený nuceným nepoužíváním pozemku - může být jediným předmětem soudního procesu. "Ale zároveň výsledek soudního jednání může potvrdit, že Temelín je nebezpečný," míní Sabina Krausová.

Foto: ČT24

Lidé už většinou nevěří ani akcím radikálních odpůrců Temelína ze sdružení Atomstopp, kteří už dvakrát na několik hodin zablokovali silnici k hraničnímu přechodu Dolní Dvořiště.

Poslední blokády totiž postihují především rakouské řidiče, ti čeští byli včas informováni a přejeli hranice v nedalekých Studánkách.


Blokáda hranic už nepatří ani mezi hlavní témata rakouských novin.

V místním týdeníku Tips se o ní zmínka objevila až na straně šestnáct. "Blokáda hranic teď spíše škodí,  obrací veřejné mínění jak v Česku, tak v Rakousku proti odpůrcům Temelína," říká Emil Weisshaupt.

"Je to ale marný boj, Temelín stejně nezrušíme a nezastavíme. Musíme se s ním smířit a tlačit na jeho co největší bezpečnost," tvrdí Ulrika Metnerová z Lince.#reklama

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 5 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 7 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy