Přehledná mapa: Jak vypadá plán řešení uprchlické krize, na kterém se podílí i Česko

Martin Novák Martin Novák
16. 2. 2016 15:50
Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko se nevzdaly plánu na zavření makedonských a bulharských hranic, pokud nepůjde zastavit uprchlíky v Turecku či Řecku. Angela Merkelová chce dát šanci dohodě s Tureckem, ale i v její vládní straně CDU sílí netrpělivost.
Plán B v mapě. Jak vypadá a jaká část hranic na Balkáně by se pro běžence uzavřela.
Plán B v mapě. Jak vypadá a jaká část hranic na Balkáně by se pro běžence uzavřela. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Zavřít, či nezavřít? Řeč je o hranicích Řecka s Makedonií a Bulharskem, jejichž uzavření prosazují státy visegrádské čtyřky včetně České republiky.

Včerejší summit to potvrdil. Premiéři sice hovořili o tom, že dávají čas dohodě EU s Tureckem o zmírnění proudu uprchlíků do Řecka, ale zároveň dali jasně najevo, že takzvaný záložní plán B, označovaný též jako "linie Makedonie – Bulharsko", je na stole. Aktuálně.cz ho zakreslilo do mapy, spolu s alternativní trasou běženců přes Albánii.

Německá kancléřka Angela Merkelová prosazuje dohodu s Tureckem a nepřeje si uzavírání hranice v Evropě. Kritici ale poukazují na to, že tento model nefunguje, protože běženci připlouvají na řecké ostrovy z tureckého pobřeží dál. Za leden jich bylo 77 tisíc.

Německý list General Anzeiger napsal, že země visegrádské skupiny se postavily před důležitým čtvrtečním summitem Evropské unie jasně proti Merkelové. "Brzy se všichni bojovníci střetnou u kulatého stolu na summitu. Najde se tam evropské řešení? Nebo se rozejdou roztříštění?" ptá se deník.

Spory ale nejsou jen mezi Visegrádem a Německem.

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz v pátek řekl ve Skopji, že Makedonie by měla být připravena své hranice uprchlíkům úplně uzavřít, protože Rakousko očekává, že během letoška udělá to samé.

Francouzský premiér Manuel Valls označil uprchlickou politiku Angely Merkelové za "dlouhodobě neudržitelnou" a uvedl, že Francie přijme v rámci přerozdělování dohodnutých třicet tisíc běženců, ale žádné navíc.

I uvnitř německých vládnoucích křesťanských demokratů (CDU) se střetávají různé názory. Část strany je pro vyloučení Řecka ze Schengenu, a tedy de facto pro "linii Bulharsko – Makedonie".

"Pokud znovu nenastane evropská shoda v otázce uprchlíků, musí být Řecko vyloučeno ze schengenského prostoru," řekl deníku Die Welt šéf hospodářské rady CDU Wolfgang Steiger.

Podle obvykle dobře informovaného časopisu Der Spiegel roste v otázce kontroly hranic napětí také mezi Merkelovou a ministrem vnitra Thomasem de Maizierem. Ministr ztrácí trpělivost a požaduje co nejrychlejší omezení proudu běženců, uvedl týdeník.

Jednoznačně nejtvrdší vyjádření na adresu Berlína ale zatím pronesl slovenský prezident Robert Fico. V pondělí v Praze pronesl, že "někteří evropští politici udělali v migrační krizi obrovské chyby“.

Nikoho nejmenoval, ani nemusel. Každý chápe, že má na mysli především německou kancléřku.

Britští studenti designu navrhli kabát, z kterého se ve chvíli stane spací pytel nebo stan. Chtějí ho jako mobilní přístřeší dodávat uprchlíkům. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy