Moskva - Ruská prokuratura překvapivě stáhla obvinění proti jedinému souzenému v případu smrti právníka a auditora zahraničního investičního fondu Sergeje Magnitského.
Po soudu žádá osvobození hlavního lékaře věznice Butyrka, kterému původně hrozilo až pět let za mřížemi za nedbalost vedoucí až k Magnitského smrti.
Západní agentury dávají náhlý obrat v případu do souvislosti s rusko-americkým konfliktem vyvolaným nedávným přijetím zákona v USA, který má postihovat ruské činitele porušující lidská práva.
Smrt po roční vazbě
Soud s obžalovaným lékařem a bývalým zástupcem náčelníka vězení Dmitrijem Kratovem začal v polovině září. Pokud soud Kratova, který vinu popírá, pustí na svobodu, vystaví se Moskva podle agentury Reuters obvinění, že ve skutečnosti se nechce domoci spravedlnosti v případu, který vyvolal v Rusku i ve světě velký rozruch.
Teprve sedmatřicetiletý právník Magnitskij zemřel před třemi lety po téměř roční vazbě za podezřelých okolností.
Poté, co obvinil skupinu vysokých hodnostářů z miliardových machinací na úkor fondu Hermitage Capital a ruského rozpočtu, se vzápětí sám ocitl za mřížemi s obviněním z údajných daňových úniků.
Stěžoval si na nesnesitelné podmínky a odpírání lékařské péče, přesto se však doznat odmítal. Někteří ochránci lidských práv mají podezření, že jej v cele nakonec umlátili vězeňští dozorci.
Roztržka mezi Moskvou a Washingtonem
V západní kritice namířené proti Rusku nejdále pokročily Spojené státy, jejichž Kongres schválil zákon, který vystavuje sankcím všechny osoby, jež v Rusku potlačují lidská práva. Americké úřady nemusejí dotyčným osobám udělovat vstupní vízum a mohou jim zmrazit bankovní konta a další majetek v USA.
Ruská Státní duma (dolní komora parlamentu) ihned reagovala zákonem postihujícím cizince, kteří údajně poškozují práva Rusů pobývajících v zahraničí. Zakazuje rovněž činnost politicky orientovaných nevládních organizací financovaných z USA a zamezuje vydávání ruských sirotků k adopci do Spojených států.