Abú Zabí - Zákon, který má zavést povinné kojení dětí do dvou let jejich věku, chystají Spojené arabské emiráty. Informoval o tom list The National.
Text, který se má stát součástí zákona o právech dětí, má na stole poradní orgán prezidenta - Federální národní rada.
Radní se domnívají, že každé dítě má právo být kojeno. Nejen pro blahodárnost mateřského mléka, ale i kvůli tomu, že se při kojení vytváří silné pouto mezi matkou a dítětem.
Část rady debatu podporuje tvrzením, že v tomto smyslu kojení podporuje také korán.
"Je to právo každého dítěte do dvou let věku," řekl jeden z radních, Sultán Sammahí. Matkám, které nebudou schopné kojit, prý budou přiděleny kojné.
Sammahí navíc argumentuje, že existují výzkumy, které jasně prokazují blahodárnost kojení pro vývoj dětí.
Členky mezinárodní nevládní organizace La Leche League, která podporuje kojení, nicméně názor rady nesdílejí. Aktivistka Marie-Claire Bakkerová například upozorňuje, že kojení je pro ženu hluboce soukromá záležitost a že "vztah ani svazek nelze vnucovat zákonem".
Výhrady má i ministryně sociálních věcí Spojených arabských emirátů Mariam Rumíová. Řekla, že zákon umožní mužům stíhat soudně manželky, pokud nebudou kojit.
Proti jsou i další. Upozorňují na poporodní deprese, jimiž mnohé ženy trpí, a také na to, že dvouleté období je příliš dlouhé pro ženy, které se budou chtít vrátit do práce, aby o ni nepřišly.