Zajali jsme izraelského špionážního delfína, tvrdí Hamás

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 8. 2015 20:00
Vodní savec, který v živočišné říši vyniká svou inteligencí, byl podle palestinských radikálů vybaven kompletní špionážní technikou, včetně kamery.
O nařčení izraelské rozvědky z verbování jinak mírumilovných mořských tvorů píše server Times of Israel. Ilustrační foto.
O nařčení izraelské rozvědky z verbování jinak mírumilovných mořských tvorů píše server Times of Israel. Ilustrační foto. | Foto: NOAA

Gaza - Námořní jednotky ozbrojeného křídla Hamásu tvrdí, že na moři zajaly izraelského špionážního delfína.

Vodní savec, který v živočišné říši vyniká svou inteligencí, byl podle palestinských radikálů "vybaven kompletní špionážní technikou, včetně kamer".

O nařčení izraelské rozvědky z naverbování jinak mírumilovného mořského tvora píše server The Times of Israel.

Delfína se Hamásu údajně povedlo zajmout poblíž pobřeží Pásma Gazy.

Námořnictvo židovského státu sice disponuje ponorkami třídy Delfín, izraelské armádní rádio nicméně zdůraznilo, že Hamás opravdu hovořil o mořském savci.

Jakkoliv se to může zdát kuriózní, nejedná se o první podobné obvinění.

V roce 2012 se objevila zpráva, že byl v Súdánu zajat orel se značkou izraelské univerzity, a turecký tisk "pojal podezření", že to byla jen zástěrka. Že dravec ve skutečnosti náležel Mosadu.

O dva roky dříve přišli Egypťané s podezřením, že mohou být do řady útoků na rekreanty u Rudého moře zapleteni Izraelem vycvičení žraloci.

Co bude se zajatým delfínem dál, ani zda je ještě vůbec naživu, už Hamás neprozradil.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy