Colorado Springs - Evropská vesmírná agentura (ESA) má smělé plány. Hodlá vybudovat kolonii na Měsíci.
Podle nastupujícího šéfa agentury Johanna-Dietricha Wörnera je po dokončení Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) stavba nepřetržitě obývané lunární základny dalším logickým krokem.
"Permanentní měsíční základna je podle našeho názoru základním stavebním kamenem pro další dobývání hlubokého vesmíru. Naši partneři teď mohou přicházet s návrhy, jak by se chtěli do projektu zapojit," prohlásil Wörner během svého projevu na Národním kosmickém sympoziu v americkém Coloradu.
"Buď jak buď, mezinárodní komunita by si měla rozmyslet, jaký bude další krok po ISS," dodal budoucí šéf ESA s tím, že už nastal čas postoupit v kosmonautice zase o krok dál.
"Životnost ISS se rychle chýlí ke konci a my bychom se měli rozhodnout, co dál. Mars je hezká destinace, ale stálá základna na Měsíci skýtá více možností dalšího kosmického výzkumu," míní Němec, jenž se do čela ESA postaví 30. června letošního roku.
Odvrácená strana zemského souputníka je z vědeckého hlediska zajímavá hlavně proto, že není vystavena radiovému šelestu ze Země. Poskytla by tedy zázemí pro daleko citlivější radioteleskopy, než které jsou v současnosti pro výzkum vzdáleného vesmíru používány na Zemi.
Životnost ISS se rychle chýlí ke konci a my bychom se měli rozhodnout, co dál. Mars je hezká destinace, ale stálá základna na Měsíci skýtá více možností dalšího kosmického výzkum.
NASA to sama nesvede
S tím, že se lidé musejí vrátit na Měsíc, souhlasí i šéf amerického Úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) Charles Bolden.
"Přestože je naším hlavním cílem Mars, nesmíme zapomenout, že jsou ve sluneční soustavě další místa, na něž se můžeme a musíme vydat. Mnoho našich zahraničních partnerů má zájem právě o výzkum Měsíce," řekl v reakci na projev svého evropského protějšku Bolden, který se před pár dny vrátil z pracovní cesty po starém kontinentu.
"Sama NASA vybudování měsíční základny nezvládne. Desetiletí 2020 až 2030 ale věnujeme budování infrastruktury na oběžné dráze Měsíce tak, abychom mohli být našim zahraničním partnerům a soukromníkům, kteří budou chtít na povrch, nápomocni," cituje ho server Space.com.