Fotky: Kouzelné světlo. Podívejte se, co dokáže superúplněk

Fotky: Kouzelné světlo. Podívejte se, co dokáže superúplněk
Takto vypadal v neděli měsíc v australském Sydney. Na snímku vedle střechy jedné z nejznámějších australských budov - opery v Sydney.
Surfaři si na předměstí Wanda v Sydney zkracují čekání na vlnu pozorováním superúplňku.
Pozorování vesmírného souseda v Sydney.
Takto vypadal superúplněk v sibiřském Krasnojarsku.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
11. 8. 2014 15:40
Zážitkem pro profesionály i amatérské pozorovatele na různých místech světa se v neděli stal takzvaný superúplněk. Měsíc se ocitl na své dráze nejblíže k Zemi.

Lidé na celém světě v neděli sledovali fascinující fenomén superúplňku. Jde o náhodné setkání měsíce v úplňku a měsíce v perigeu ("přízemí"), tedy v části jeho oběžné dráhy kolem Země, kdy je k Zemi nejblíže.

Když se ocitne v nejbližším místě, tedy kolem 356 000 km od Země, a nastane úplněk, hovoří se o superúplňku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19, a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Zveřejnil až jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyho letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy