Fotky: Kouzelné světlo. Podívejte se, co dokáže superúplněk

Fotky: Kouzelné světlo. Podívejte se, co dokáže superúplněk
Takto vypadal v neděli měsíc v australském Sydney. Na snímku vedle střechy jedné z nejznámějších australských budov - opery v Sydney.
Surfaři si na předměstí Wanda v Sydney zkracují čekání na vlnu pozorováním superúplňku.
Pozorování vesmírného souseda v Sydney.
Takto vypadal superúplněk v sibiřském Krasnojarsku.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
11. 8. 2014 15:40
Zážitkem pro profesionály i amatérské pozorovatele na různých místech světa se v neděli stal takzvaný superúplněk. Měsíc se ocitl na své dráze nejblíže k Zemi.

Lidé na celém světě v neděli sledovali fascinující fenomén superúplňku. Jde o náhodné setkání měsíce v úplňku a měsíce v perigeu ("přízemí"), tedy v části jeho oběžné dráhy kolem Země, kdy je k Zemi nejblíže.

Když se ocitne v nejbližším místě, tedy kolem 356 000 km od Země, a nastane úplněk, hovoří se o superúplňku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy