Washington/Praha - Špatnou situaci Romů v Česku a na Slovensku dnes mimo jiné kritizovala pravidelná výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí o dodržování lidských práv ve světě. U obou zemí dále zmínila přetrvávající problém s korupcí či obchodování s lidmi. Ve světě kritizovala zejména pronásledování opozice v Íránu, čínské zásahy proti volnému toku informací a vraždy a únosy na severním Kavkazu. Terčem tvrdé kritiky byly tradičně i Severní Korea nebo Kuba.
Situací Romů v České republice a na Slovensku se americká zpráva zabývala už poněkolikáté. Všímá si neonacistických výpadů proti této a dalším menšinám v obou zemích. Na Slovensku pak kritizovali i špatné zacházení s Romy ze strany policie. "Romové čelí vysoké úrovni chudoby, nezaměstnanosti, negramotnosti a rozšířené diskriminace v přístupu ke vzdělání, zaměstnání a bydlení," uvedla zpráva v části věnované Česku.
Situaci Romů údajně komplikuje i nedostatečná veřejná doprava, která "omezuje pracovní příležitosti mimo ghetta, a Romové tak spíš nemohou přijímat práci dál od svých domovů".
Korupce vás pálí
Přetrvávajícím problém v Česku i na Slovensku je podle ní nadále korupce. Zpráva zmiňuje například aféru s udělování falešných titulů na plzeňské právnické fakultě. Na Slovensku si všímá i obav o nezávislost justice po kontroverzním jmenování ministra spravedlnosti Štefana Harabina do čela Nejvyššího soudu. Obě země jsou také podle zprávy dějištěm obchodování s lidmi zejména za účelem prostituce. U Slovenska zmiňuje i podezření, že jeho obětí jsou i děti.
Český vládní zmocněnec pro lidská práva a předseda vládní rady pro lidská práva Jan Litomiský na dotaz ČTK řekl, že dnes zveřejněnou zprávu zatím nebude komentovat. Mluvčí české Amnesty International Eva Dobrovolná ČTK řekla, že Amerika má s existencí takzvaných ghett vlastní zkušenosti. "Možná i proto je vůči tomuto problému vnímavější a zohledňuje jej ve svém hodnocení České republiky," řekla ČTK.
Zpráva již tradičně kritizovala zejména situaci v Číně a Rusku. Tvrdou kritiku směřovala i Íránu, se kterým mají Spojené státy napjaté vztahy kvůli nukleárním ambicím země. Zpráva zmiňovala zejména postihy opozice po loňských červnových prezidentských volbách. "Špatný vztah íránské vlády k lidským právům během roku dál zdegeneroval, zejména po zpochybněných červnových prezidentských volbách," stojí v dokumentu.
U Číny, se kterou se Spojené státy nedávno dostaly do křížku kvůli svobodnému přístupu k informací na internetu, je situace v dodržování lidských práv nadále špatná. Peking zesílil represe proti etnickým a náboženským menšinám a pronásleduje právníky a ochránce lidských práv, které považují za potenciální hrozbu vládnoucí komunistické strany. Zpráva zmiňuje i vládní dohled nad internetem.
V Rusku se vraždí a mučí
V části zprávy věnované situaci v Rusku zpráva uvádí, že místní úřady a povstalecké síly na severu Kavkazu se uchylují k vraždám, mučení lidí a únosům. Situace v oblasti se v tomto ohledu v roce 2009 výrazně zhoršila zejména v Čečensku, Ingušsku a Dagestánu. V jiných oblastech se místní úřady vymkly kontrole Moskvy.
Zpráva ministerstva se týká stavu lidských práv ve 194 zemích a pracovalo na ní na 1000 expertů. Upozorňuje, že i v uplynulém roce rostl ve světě antisemitismus a nabýval nových forem. Vrcholem byl konflikt v pásmu Gazy během zimy 2008 až 2009. Antisemitismus přetrvává i v Evropě, Latinské Americe a dalších částech světa, často navzdory úsilí vlád mu čelit. Některé vlády - zejména ta íránská - prý antisemitismus přímo "živí".
Rostoucím problémem je ale podle amerického ministerstva zahraničí diskriminace muslimů v Evropě. Podle zprávy k ní dochází i v zemích, které jinak lidská práva respektují. Příkladem je loňské švýcarské referendum, které odhlasovalo zákaz stavby nových minaretů.
Část dokumentu týkající se Afghánistánu, kde již Spojené státy se spojenci přes osm let vědou bojové operace, varuje, že součástí života občanů této země je nadále ozbrojené násilí. Třetina Afghánců byla podle zprávy zatažena do války. Rostoucí násilí snižuje schopnost vlády chránit obyvatelstvo venkovských oblastí. Sousední Pákistán je místem vražd, mučení a únosů, přestože pákistánská vláda loni podnikla několik pozitivních kroků k lepší ochraně práv občanů.
Spojené státy za zprávu, kterou zveřejňují od roku 1977, pravidelně čelí ostrým reakcím kritizovaných států. Čína loni například vypracovala svou vlastní zprávu o dodržování lidských zpráv v USA. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová dnes ale uvedla, že hlavním cílem zprávy je poskytnout základ pro zahraniční politiku USA, a že by proto neměla být chápána jako definitivní verdikt o jednotlivých zemích.