Začátek konce Wikipedie? Houfně ji opouštějí editoři

David Slížek
25. 11. 2009 12:20
Největší encyklopedie, kterou píší dobrovolníci, má zřejmě problémy

New York - Wikipedie.org, pátá nejnavštěvovanější stránka internetu, na kterou měsíčně zavítá přes 325 milionů návštěvníků, se možná dostává na sestupnou dráhu.

Z projektu totiž odcházejí ti nejdůležitější lidé: dobrovolní autoři a editoři, kteří v online encyklopedii píší jednotlivá hesla a dohlížejí nad správností a objektivitou informací.

Podle deníků Wall Street Journal a The Times v prvních třech měsících letošního roku anglická verze Wikipedie přišla o více než 49 000 editorů, což je desetkrát vyšší úbytek než ve stejném období loňského roku.

Přesná jako Encyklopedie Britannica

Deníky se odvolávají na průzkum Felipa Ortegy z univerzity v Madridu, který provoz na Wikipedii dlouhodobě sleduje.

Jen za březen a duben z celkového počtu asi 100 000 anglických editorů ubylo plných 23 000, tvrdí Ortega. Noví editoři ale podle něj zdaleka nepřibývají stejným tempem.

Na dobrovolných přispěvatelích je přitom Wikipedie postavena. Online encyklopedie vznikla před osmi lety právě na myšlence, že do ní může přispívat kdokoli.¨

Přes pochyby odpůrců, nakolik může být takový koncept životaschopný, pak některé studie dokázaly, že jsou její informace přibližně stejně přesné, jako u odborníky dozorované Encyklopedie Britannica.

Wikipedické války

Příčiny současného hromadného odchodů dobrovolníků z Wikipedie se zatím analytici pokoušejí vysvětlit dvěmi hlavními teoriemi.

Podle jedné se encyklopedie dostala do bodu, kdy je většina hlavních hesel už napsána. Anglická verze encyklopedie má asi 3 miliony hesel.

Druhá zase poukazuje na nedávné zpřísnění podmínek pro psaní, kterými se web snaží zabránit tzv. wikipedickým válkám, kdy se u kontroverzních hesel střetávají skupiny editorů s nesmiřitelnými názory.

Přesnost především

Úbytek dobrovolníků každopádně potvrdili i šéfové Wikimedia Foundation, která web provozuje. I menší počet editorů ale podle nich pro tvorbu encyklopedie bude bohatě stačit.

"Pokud si lidé myslí, že je Wikipedie hotová, nedá se nic dělat" řekl Wall Street Journalu zakladatel encyklopedie Jimmy Wales. "Ale pokud je naše komunita jen více nepřátelská k novým lidem, můžeme to napravit," dodal.

Hlavní prioritou Wikipedie je teď podle něj co nejvíce vylepšit přesnost informací. I kdyby to mělo znamenat, že všechna hesla před publikováním budou muset schvalovat prověření editoři.

 

Právě se děje

Další zprávy