Káhira - Referendum v Egyptě schválilo novou kontroverzní ústavu. Podle oficiálních výsledků, které v úterý zveřejnila volební komise, se pro základní zákon vyslovilo 63,8 procenta zúčastněných voličů. Hlasovalo se ve dvou etapách - minulé dvě soboty. Účast byla jen 32,9 procenta.
Podle opozice ústava nechrání dostatečně práva žen a křesťanské menšiny a povede k přílišné islamizaci země. Opozice také zpochybňuje průkaznost referenda právě kvůli slabé účasti.
Očekává se, že prezident Muhammad Mursí vypíše na začátek příštího roku nové volby, které se budou konat už podle nové ústavy.
Navrhovatelé ústavy - islamisté z Muslimského bratrstva - doufali, že referendum vyjádří souhlas nezpochybnitelné většiny národa. Nynější výsledek se slabou účastí začíná být označován za nedostatečný, což komplikuje uklidnění egyptské politické krize.
box1
Opozice původně chtěla, aby byl návrh základního zákona přepracován a referendum odloženo. Po četných protestech pak své stoupence vyzvala, aby přišli k urnám a vyslovili se proti ústavě.
Opozice také tvrdí, že hlasování provázelo mnoho podvodů. Její představitelé také chtěli, aby kvůli tomu byly hlasy znovu přepočítány. Nicméně volební komise to dnes odmítla s tím, že všechny stížnosti důkladně prověřila.
Před referendem byla v Káhiře řada násilných nepokojů, ale po dnešním vyhlášení výsledků je ve městě klid. Opozice oznámila, že nemíní kvůli výsledkům pořádat další demonstrace.
"Výsledky byly opravdu divné. Žádná změna v procentech (oproti předběžným výsledkům) ukazuje, že žádná naše stížnost nebyla vzata v úvahu," řekl mluvčí opozičního uskupení Fronty národní spásy Chálid Daúd.
Opatření proti úniku kapitálu
V úterý oznámené konečné výsledky odpovídaly neoficiálním číslům, které v pondělí zveřejnilo Muslimské bratrstvo. Ústavu odmítli voliči pouze ve třech provinciích - v Káhiře (proti bylo 57 procent lidí) a severně od ní v Kafr aš-Šajchu (51 procent) a v Gharbíji (52 procent). V Gharbíji je velké průmyslové město a bašta opozice Mahalla.
Ale už ve Fajjúmu, který je od Káhiry vzdálen necelou hodinu cesty, lidé ústavu přijali 89 procenty. Ještě více voličů - 91 procent - souhlasilo ve středomořské provincii Matrú. Obecně se dá říci, že s velkou převahou byl návrh přijat v provincích v deltě Nilu a v horním Egyptě.
Egypt se potýká s vážnými ekonomickými problémy. Několik hodin před oficiálním vyhlášením výsledků úřady nařídily, že není možné překročit hranice Egypta s částkou v cizí měně vyšší než 10 000 dolarů (190 000 korun). Opatření má zřejmě zabránit úniku kapitálu.
Stejně tak někteří Egypťané začali z bank vybírat úspory v obavě ze zavedení nových restrikcí. Centrální banka v pondělí oznámila, že podnikne kroky k zabezpečení bankovních vkladů, ale neuvedla podrobnosti.
V den druhé etapy referenda překvapivě rezignoval viceprezident Mahmúd Mekki a krátce na to byla oznámena a později dementována demise guvernéra centrální banky. Zatímco Mekki demisi zdůvodnil tím, že se jeho původní profese soudce neslučuje s prací politika, u guvernéra se hovořilo o zdravotních důvodech.