- Ve Lvově došlo během první noci "nezávislosti" k několika potížím.
- Starosta proto nabádá obyvatele, aby byli bděli. Pohrozil totálním zákazem prodeje alkoholu.
- Autonomní Krym nevyloučil odtržení od Ukrajiny.
Kyjev (od našich spolupracovníků) - Bitva o Kyjev se změnila v bitvu o Ukrajinu. Povstání se přelilo do regionů a správní úřady na mnoha místech země houfně přecházejí do rukou opozice.
Užhorod, Luck, Vinnycja, Žytomyr, Chmelnyckyj, Sumy, Poltava, ale také Charkov nebo Dněpropetrovsk. Tam všude ovládly ulice masové akce, při nichž lidé obsazují správní budovy. Zmocňují se také policejních služeben, podle dostupných informací i skladů zbraní.
Zřejmě nejvýbušnější je situace ve Lvově, tradiční baště protivníků režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Místní opozice tam vyhlásila "politickou autonomii", tedy fakticky nezávislost na Kyjevu.
Buďte bdělí!
Opoziční lvovská národní rada převzala kontrolu nad oblastí a má ve svých rukách všechny místní orgány.
"Výkonný výbor lvovské oblastní rady, Národní rada, přebírá odpovědnost za osud kraje a občanů," uvedla v prohlášení. Stínové (alternativní) zastupitelské orgány začaly vznikat už letos v lednu a působí v 19 z 24 oblastí.
První noc "nezávislého Lvova" s sebou ale přinesla řadu problémů. Policie například likvidovala útok na lvovskou televizní věž, zhatila pokus o ovládnutí administrativní budovy na jihu města a řešila rovněž útok na ruský konzulát.
"Ve Lvově se realizuje cizí scénář namířený na destabilizaci situace," prohlásil starosta Andrij Sadovyj a nabádá občany k bdělosti.
Rovněž pohrozil totálním zákazem prodeje alkoholu. Zatím prohibice v baště protivládního odporu platí až po 22. hodině.
Zbraně v rukou povstalců
Protestující vzali budovy lvovské oblastní správy útokem už v noci na středu.
Policie jim v tom podle očitých svědků nebránila. Demonstranti obsadili také sídla bezpečnostních orgánů, včetně policie a kanceláří tajné služby SBU. Padly bez boje, policisté na místě nebyli.
Odtrhne se Krym?
Proruský autonomní Krym nevylučuje odtržení od Ukrajiny. "Je to možné, pokud se země rozpadne. Všechno k tomu směřuje," řekl v rozhovoru pro agenturu Interfax šéf tamního parlamentu Vladimir Konstantinov.
Krym patřil Rusku od konce 18. století až do roku 1954, kdy ho tehdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov věnoval Ukrajině.
Nad lvovskou prokuraturou byl vyvěšen červeno-černý prapor - symbol opozice.
Podle serveru varianty.net ve Lvově hoří sklad se zbraněmi v areálu posádky vojsk ministerstva vnitra. Už v noci se dostal do rukou demonstrantů.
Generál Jurij Allerov se aktivistům vzdal bez boje s tím, že zbraně budou zapečetěny. V rukou povstalců se pak ocitl nejen sklad munice, ale i přinejmenším jeden obrněný transportér.
Reportér ruského liberálního listu Novaja gazeta s odvoláním na zdroje z lvovské opozice tvrdí, že zbraně a obrněná technika ve Lvovské oblasti jsou "plně pod kontrolou revolučních sil". Tak jako zbraně lvovské policie.
"Veškerou munici pošleme do Kyjeva na Majdan," citoval list koordinátora lvovského povstaleckého štábu Andrije Porodka.
"Humanitární katastrofa"
Sadovyj už ve středu potvrdil, že aktivisté si odnesli zbraně. Neupřesnil však, o jaké zbraně se jedná ani kolik jich je.
"Musíme si zachovat chladnou hlavu a nedopustit rabování a pogromy," řekl. Dosud bylo podle něj ve městě zraněno několik desítek osob.
Situaci na Ukrajině označil za "humanitární katastrofu", jejímž viníkem je vedení země.
"Obracím se k příslušníkům silových struktur ve Lvově. Jděte a použijte své zbraně na obranu lidí - svých blízkých, sousedů, přátel. Uvědomte si, že sebemenší agrese z vaší strany vyvolá mnohem silnější reakci, kterou nebude možné zastavit," varoval Sadovyj.
Objevily se i zprávy, že aktivisté otevřeli věznice ve Lvově a propustili vězně. To ale opozice popřela.
Na straně lidu
Podobné obrázky a informace přicházejí i z jiných míst západní Ukrajiny.
Asi tisícovka lidí ve středu obsadila budovu regionální správy v Užhorodě. Jedna osoba byla zraněna.
Lidé rozbili sklo ve vchodových dveřích a prorazili nouzové východy. Vyhazovali z oken portréty prezidenta Janukovyče a vydali prohlášení, že budova označována jako "Bílý dům" patří lidu.
Aktivní jsou ve městě u hranic se Slovenskem hlavně vysokoškolští studenti, kteří organizují mítinky na podporu opozice a pietní akce za mrtvé.
V městě Ternopil se odpůrci režimu zmocnili oblastní správy a pobočky ministerstva vnitra a prokuratury. Z budovy oblastního a městského státního zastupitelství vynesli trezory s dokumenty a počítače. Pak je spálili.
Internetová televize Hromadske.tv uvedla, že někteří policisté v Ternopilu odmítli zasahovat proti protestujícím a připojili se k nim. Podobně se prý zachovali také policisté v Lucku ve Volyňské oblasti.
"Policie si nepřeje konflikt a přidává se na stranu lidu," prohlásil velitel lucké policie Vasyl Marčišak. Policisté protestujícím předali své obušky a přilby.
Regionální server volynpost.com nicméně tvrdí, že demonstranti zbili šéfa oblastní správy Oleksandra Baškalenka, který k nim zamířil v doprovodu policejního náčelníka, a administrativní budovu následně zapálili.
Baškalenko si prý musel na náměstí kleknout a prosit za odpuštění. Žádost o uvolnění z funkce údajně napsal připoutaný k pódiu aktivistů v centru města.
Ve městě Chmelnyck bylo při obsazování budovy tajné policie SBU několik osob zraněno. Část domu hoří. Aktivisté pálí před vchodem pneumatiky.
Spasí zemi federace?
Východ Ukrajiny mezitím volá po federativním rozdělení republiky. "Po 'pokojném mítinku' v Kyjevě, obsazení regionálních správních úřadů a pogromech v policejních okrscích ještě někdo pochybuje o nutnosti federalizace?" napsal Twitteru šéf Charkovské oblasti Michajlo Dobkin.
Klid ale není ani tam.
Z východu Ukrajiny jsou - pro změnu - hlášeny útoky na kanceláře opozice. Sídlo strany Udar Vitalije Klička kompletně shořelo v Krivém Rohu. Opoziční kanceláře hoří (nebo hořely) v Dněpropetrovsku, Charkově a Chersonu.
Na aktivisty v Oděse poblíž budovy oblastní správy zaútočila asi stovka mužů v kuklách, přilbách a s baseballovými pálkami. Policii se podařilo útočníky vytlačit.