Na část kalábrijské mafiánské organizace 'Ndrangheta kolem klanu rodiny Mancusových zaměřili vyšetřovatelé svou pozornost v roce 2016. Výsledky jejich rozsáhlého vyšetřování, které vyvrcholilo v prosinci 2019 zatčením stovek lidí, bude nyní posuzovat soud. Trvat může více než dva roky.
Čtyři stovky právníků v čele se známým protimafiánským žalobcem Nicolou Gratterim, který už tři desetiletí žije pod policejní ochranou, bude usilovat o prokázání viny 335 lidí, mezi kterými jsou nejen gangsteři, ale také lidé, kteří klanu pomáhali nebo jej kryli. Patří mezi ně i politici - například Giancarlo Pittelli, bývalý člen strany expremiéra Silvia Berlusconiho - nebo státní úředníci, policisté i podnikatelé.
Meet Nicola Gratteri, the prosecutor leading Italy's battle against the mafia https://t.co/fJzOK5Vnas
— The Local Italy (@TheLocalItaly) January 13, 2021
"Tento soud ukazuje, jak hluboko ve společnosti je 'Ndrangheta zakořeněná. Je šokující, že máte kriminální skupinu natolik srostlou s oblastí, že musíte před soud postavit stovky lidí," cituje britská stanice BBC profesora kriminalistiky na Oxfordské univerzitě Federica Vareseho.
Italský server The Local dodává, že mafie se v oblasti dostala do téměř všech složek veřejného života - od radnice přes nemocnice až po hřbitovy a soudy. "Pokud si chcete otevřít obchod nebo cokoliv si postavit, musíte jít přes ně. Oni jsou úřady," popisuje server situaci v Kalábrii.
Mafii se postaví i jejich příbuzní
Mezi obviněnými figurují gangsteři s přezdívkami jako Vlk, Tlusťoch nebo Blonďák. Nejvýše postaveným mafiánem u soudu je šestašedesátiletý boss Luigi Mancuso, přezdívaný Strýc, který už dříve strávil 19 let ve vězení.
Naději na jeho opětovné odsouzení dává i fakt, že proti němu bude podle britského listu The Guardian svědčit i jeho synovec Emanuele Mancuso. Obžaloba mu výměnou za informace nabídla policejní ochranu.
Mezi více než 900 dalšími svědky jsou i další rodinní příslušníci obžalovaných, nechybí ani děti gangsterů. Italský server The Local doplňuje, že před soudem promluví také 58 státních zaměstnanců, kteří odhalí i některá z tajemství klanu.
"Toto je soud všech upřímných obchodníků a občanů, kteří roky trpěli útoky a obtěžováním od bossů, kteří je zastrašovali, aby platili za jejich ochranu. Doufám, že proces bude znamenat skutečné znovuzrození pro lidi v Kalábrii, kteří jsou unavení z života s 'Ndranghetou," řekl podle britského deníku žalobce Nicola Gratteri. Žalobci k prokázání viny použijí také 24 tisíc odposlechů.
Mocná mafiánská organizace
Desítky italských gangsterů se u soudu budou zodpovídat ze zločinů, jako je obchod z drogami, vraždy, vydírání, praní špinavých peněz, vyzrazení úředního tajemství nebo zneužití úřadu.
Profesor Varese však dodává, že i pokud se podaří všechny obžalované odsoudit, nebude to znamenat konec kriminality v Kalábrii, nejchudším italském regionu. "Můžete je zavřít do vězení, ale pokud neodstraníte důvody, které mohou za to, že zde mafie existuje, tak se znovu objeví," popisuje pro BBC.
Klan rodiny Mancusových je součástí mafiánské organizace 'Ndrangheta, která stojí za dodávkami kokainu do Evropy z Jižní Ameriky a dalších oblastí. S ročním výdělkem převyšujícím 50 miliard eur (1,3 bilionu korun) je jednou z nejbohatších skupin vydělávajících na organizovaném zločinu.
Poslední takto velký soud s mafií v Itálii začal v roce 1986 proti Cosa nostře a trval šest let. Soudy nakonec odsoudily 338 lidí. Dva tehdejší vyšetřující soudci, Giovanni Falcone a Paolo Borsellino, se stali oběťmi atentátů.