Autentický zážitek bez turistů, ale s mafií, lákal easyJet do Kalábrie. Italové zuří

ČTK ČTK
23. 6. 2020 18:01
Italské politiky rozhořčila internetová reklama britských nízkonákladových aerolinek easyJet, která popisuje jihoitalskou Kalábrii jako region, jenž se potýká s nedostatkem turistů kvůli své spojitosti s mafií a kvůli častým zemětřesením. Šéf opoziční Ligy Matteo Salvini uvedl, že firma by se měla stydět.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Je neuvěřitelné a nepřijatelné, že letecká společnost jako easyJet popisuje Kalábrii nactiutrhačnými slovy," citovala Salviniho agentura DPA.

Prezidentka regionu Kalábrie Jole Santelliová text reklamy označila za "urážlivý, pokřivený a s jasným rasistickým nádechem". Ocenila, že easyJet text, který měl propagovat lety do kalábrijského města Lamezia, odstranil. Dodala nicméně, že nejlepším způsobem nápravy této "bezprecedentní chyby" by bylo posílení letů do regionu.

Kalábrie je domovem mafiánské organizace 'Ndrangheta, disponuje však také atraktivními plážemi, národními parky a dalšími turistickými lákadly. Region byl do značné míry ušetřen šíření koronaviru a rád by viděl návrat turistů v klíčové letní sezonně, píše agentura AP.

Aerolinky v textu reklamy uvedly, že Kalábrie nabízí návštěvníkům autentický zážitek z Itálie bez přílišného počtu turistů. "Region trpí zjevným nedostatkem turistů pro svou spojitost s aktivitami mafie a se zemětřeseními a kvůli nedostatku ikonických měst, jakou jsou Řím či Benátky, která mohou přitáhnout instagramové fanoušky," napsaly.

Aerolinky se za reklamu omluvily. "Původním záměrem textu bylo zdůraznit, jak je Kalábrie v zahraničí z turistického hlediska podceňována," citovala agentura DPA z tiskového prohlášení podniku.

Léky vyrábí čínská mafie a dováží je do Afriky, má z toho vyšší příjmy než z obchodu s drogami, líčí Hana Hindráková, autorka knihy Smrtící byznys. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 minutou

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy