Před pomstou mafie se skrývala třicet let. Teď proti ní bojuje v italském parlamentu

Jana Václavíková Jana Václavíková
8. 3. 2020 15:44
Přestože dnes vystupuje v italském parlamentu a je veřejně známou osobností, před pár lety její pravé jméno neznaly ani její dcery. Piera Aiellová posledních 28 let tvrdila, že je Paola ze střední Itálie. Ze strachu, aby ji neobjevila mafie, proti které vypovídala před soudem. Nyní proti ní bojuje i v parlamentu.
Piera Aiellová na snímku z roku 2018, kdy se přestala skrývat.
Piera Aiellová na snímku z roku 2018, kdy se přestala skrývat. | Foto: Profimedia.cz

Piera Aiellová se narodila v roce 1967 do rodiny zedníka a švadleny. Vyrostla na Sicílii, ostrově, který bývá s italskou mafií často spojován.

Do bližšího styku s ní přišla ve čtrnácti letech, kdy se o dívku začal zajímat Nicolò, syn místního mafiánského bosse Dona Vita Atria. To, že by Nicolův otec mohl být mafián, ji napadlo ve chvíli, kdy viděla na ulici, jak lidé za mužem chodí a chtějí mu líbat ruku.

"Byla jsem mladá, ale ne hloupá," popsala moment, který jí napověděl, že se zapletla se špatnou rodinou, americkému deníku New York Times. Když se na to Dona Vita přímo zeptala, jen se zasmál a vše popřel.

O původu Nicolovy rodiny se ale přesvědčila jen o pár dní později, kdy se s chlapcem rozešla. Jeho otec si ji k sobě zavolal. "Jsi mladá, vezmi si pár dní na rozmyšlenou. Ale v každém případě se ty a Nicolò brzy vezmete. Vím, že svoji rodinu moc miluješ," řekl dívce podle britského deníku The Guardian Don Vito a doplnil to výhrůžkou, že pokud se tak nestane, zabije její rodiče. "Tehdy bylo tohle normální," říká nyní Aiellová.

Ke svatbě proto v jejích osmnácti letech skutečně došlo. "Jednou jsem viděla, jak Don Vito mrštil svou ženu do bazénu, protože ho 'znemožnila' tím, že shodila na zem zmrzlinu, kterou jí nabídl," vypráví příhodu, při níž se prý její budoucí tchyně málem utopila. "Představte si, co by se stalo, kdybych se rozhodla, že si jeho syna nevezmu."

Osm dní po svatbě konkurence Dona Vita zabila a jeho syn slíbil, že smrt otce pomstí. Začal se proto stále více zaplétat s mafií, čemuž se Aiellová postavila alespoň tím, že brala antikoncepci, aby neotěhotněla, a přihlásila se na policejní zkoušky. Když to manžel zjistil, zbil ji. Narodila se jim dcera a Aiellová zkoušky neudělala.

"Vzdor vůči každé facce, kopnutí nebo urážce byl mým způsobem, jak bojovat s Cosou nostrou," říká s odkazem na sicilskou mafii.

Udělali by cokoliv, aby ji zabili

Aktivně vzdorovat mafii začala až poté, co do rodinné pizzerie vtrhli dva ozbrojení muži a jejího manžela zastřelili. Vyšetřovatelé později našli v jeho těle téměř kilogram a půl střel.

Protože Aiellová útočníky poznala, rozhodla se jít na policii. "Když můj manžel zemřel, řekla jsem si, že už to stačilo. Věděla jsem, že jsem se správně rozhodla," řekla v loňském rozhovoru pro agenturu DPA.  

Přestože místní policie její krok uvítala, nechala ji vypovídat desítky kilometrů daleko. "Policie věděla, že jsem příbuzná Dona Vita a že (mafiáni) udělají cokoliv, aby mě zabili," vysvětluje Aiellová. Ve svých dvaadvaceti letech se proto vydala za soudcem Paolem Borsellinim, který byl známý tvrdým přístupem k mafii, a stala se policejní informátorkou. Během doby, kterou v mafiánské rodině strávila, získala více informací než jen jména vrahů jejího manžela.

Díky jejímu svědectví skončila v poutech spousta mafiánů, jak sama říká. "Neznám přesné číslo, protože jsem se nikdy nezeptala, kolik lidí skončilo ve vězení. Nezajímá mě to. Jediné, co mě zajímá, je nastolení spravedlnosti."

Spolu s ní se informátorkou stala i mladší sestra jejího manžela, Rita Atria. Na základě jejího deníku později vznikl dokument i hraný film. Sama však byla pod ochranou policie jen krátce, protože ze strachu z pomsty spáchala sebevraždu. 

Kandidátka ukrytá za šátkem

Piera Aiellová si pod policejní ochranou několikrát změnila jméno i bydliště. Našla si práci a postupně se vypracovala až na úřednici, která pracovala v programu zajišťujícím ochranu svědků. Pod falešným jménem Paola poznala i svého druhého manžela, se kterým má dvě dcery. Přestože on o její minulosti věděl, dívky neměly až do roku 2017 ani tušení.

Nakonec na to jedna z nich přišla, když na půdě objevila obrazy podepsané jménem Piera Aiellová. Zeptala se matky na jejich původ a ta přiznala, že je malovala a podepsala ona. "Nemožnost používat své pravé jméno je jako ztratit kus sebe," vylíčila pro DPA.

Aiellová se proto později rozhodla využít nabídky italské politické strany Hnutí pěti hvězd, která ji oslovila, aby za ni kandidovala ve volbách. Místo falešného jména už použila to pravé, na fotografiích se však ukrývala pod šátkem. Přesto ji lidé zvolili do parlamentu. Vítězství ji nakonec přimělo přestat se skrývat, policejní ochranu má ale dodnes. 

V parlamentu se zasazuje za lepší bezpečnostní opatření pro lidi, kteří jsou kvůli svému svědectví pod policejní ochranou, nebo pro ty, kdo se potýkají s vydíráním a veřejně popisují praktiky mafie. V programu na ochranu svědků je v Itálii téměř sto lidí. Při započtení jejich rodin je číslo čtyřnásobné.

"Mafie se od 90. let změnila. Předtím byla organizovaná spíš regionálně, dnes se různé mafie zmodernizovaly a sahají daleko za hranice Itálie. Teď jsou ve hře daleko větší ekonomické zájmy," vysvětluje Aiellová. "Pro běžné lidi je mafie možná méně viditelná, ale to ji dělá ještě horší, protože se ukrývá na místech, kde byste ji nečekali."

Přesto italská politička doufá, že vliv zločineckých organizací bude postupně mizet. "Na školách se vyučují předměty o mafii a se studenty mluví i protimafiánské spolky. Tím chrání budoucí generace před organizovaným zločinem," vyjmenovává. Věří, že jednou mafie skončí úplně. "Možná toho sama nebudu svědkem, ale moje děti nebo vnoučata už ano," dodává.

Video: První zrádce o mafiánech Cosa nostra funguje jako labutí píseň gangsterek

První zrádce o mafiánech Cosa nostra funguje jako labutí píseň gangsterek | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Desítky tisíc Izraelců protestovaly proti justiční reformě

Protesty proti justiční reformě v Izraeli neutichly ani v sobotu, přestože se tento týden premiér Benjamin Netanjahu rozhodl ji odložit. Do ulic vyšly desítky tisíc lidí a požadovaly její úplně zrušení. Organizátoři protestů slíbili, že budou pokračovat v tlaku a budou požadovat zrušení plánů.

Premiér Benjamin Netanjahu v pondělí pozastavil reformu, aby umožnil jednání o kompromisu s opozičními stranami. Rozhodnutí přijal po rozsáhlých domácích nepokojích a vyjádření nesouhlasu z Washingtonu.

Izraelská média odhadují, že po celé zemi se protivládních protestů dnes zúčastnilo více než 150 tisíc lidí. Nejvíce jich bylo v centru Tel Avivu. Protestující měli vlajky a transparenty kritizující plány na oslabení Nejvyššího soudu.

před 5 hodinami

Nenávidí mě, prohlásil Trump o soudci, který má rozhodnout jeho kauzu

Soudce přidělený k případu obviněného bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa se jeho okolím nezabývá poprvé, informují americká média. Manhattanský soudce Juan Merchan minulý rok vynesl rozsudek nad Trumpovou společností Trump Organization, které nařídil zaplatit pokutu 1,6 milionu dolarů za daňové podvody.  Teď také předsedá procesu s Trumpovým bývalým poradcem v Bílém domě Stevem Bannonem.

Trump po svém obvinění o Merchanovi řekl, že ho soudce "nenávidí" a že "ho vybral okresní prokurátor Alvin Bragg". Bragga Trump označil za "loutku miliardáře George Sorose", která "dělá špinavou práci za prezidenta Joea Bidena". Americká média se však shodují v popisu Merchana jako soudce s dobrou pověstí, který má soudní síň vždy pod kontrolou, je dobře znalý práva a "neztrácí nervy".

Soudní mluvčí Lucian Chalfen řekl, že Merchan byl k Trumpovu náhodně vybrán jako předseda velké poroty, která v hlasování rozhodla o Trumpovu obvinění. Zvyklostí pak bývá, že soudce předsedající porotě předsedá i soudním procesům, které z práce poroty vzejdou.

před 6 hodinami

Barákova Fiorentina vyhrála na hřišti Interu

Fotbalisté Fiorentiny zvítězili v 28. kole italské ligy na hřišti Interu Milán 1:0. Záložník Antonín Barák nastoupil za hosty od 76. minuty. Bergamo vyhrálo na stadionu poslední Cremony 3:1. Turínský Juventus zdolal Veronu 1:0 a vyhrál třetí kolo za sebou.

O triumfu Fiorentiny na San Siru rozhodl v 53. minutě Bonaventura. "Fialky" bodovaly naplno v Serii A popáté za sebou a posunuly se na osmé místo. Naopak čtvrtfinalista Ligy mistrů prohrál třetí kolo po sobě a čtvrté z posledních pěti a zůstal na třetí pozici neúplné tabulky.

O dva body za Interem je páté Bergamo. Atalanta vstřelila v Cremoně vítězný gól v 72. minutě zásluhou Bogy, pojistku přidal v nastavení střídající Lookman.

Výhru sedmého Juventusu nad Veronou vystřelil po změně stran Kean. "Starou dámu" dělí čtyři body od čtvrtého místa, které jako poslední zaručuje účast v Lize mistrů. Obhájce titulu AC Milán má ale k dobru nedělní utkání na hřišti suverénního lídra Neapole.

Italská fotbalová liga - 28. kolo:

Cremona - Bergamo 1:3 (56. Ciofani z pen. - 44. De Roon, 72. Boga, 90.+3 Lookman), Inter Milán - Fiorentina 0:1 (53. Bonaventura), Juventus Turín - Hellas Verona 1:0 (56. Kean).

Tabulka:

1. Neapol 27 23 2 2 64:16 71
2. Lazio Řím 27 15 7 5 42:19 52
3. Inter Milán 28 16 2 10 47:32 50
4. Bergamo 28 14 6 8 47:32 48
5. AC Milán 27 14 6 7 44:36 48
6. AS Řím 27 14 5 8 35:26 47
7. Juventus Turín 28 18 5 5 46:22 44
8. Fiorentina 28 11 7 10 33:31 40
9. Udine 27 9 11 7 37:31 38
10. Boloňa 27 10 7 10 33:36 37
11. FC Turín 27 10 7 10 29:33 37
12. Sassuolo 27 10 6 11 35:40 36
13. Monza 27 9 7 11 32:37 34
14. Empoli 27 6 10 11 24:36 28
15. Lecce 27 6 9 12 24:32 27
16. Salernitana 27 6 9 12 31:47 27
17. Spezia 27 5 9 13 23:43 24
18. Hellas Verona 28 4 7 17 22:42 19
19. Sampdoria Janov 27 3 6 18 16:44 15
20. Cremona 28 1 10 17 23:52 13

Poznámka: Juventusu bylo odečteno 15 bodů kvůli finančním podvodům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy