Zabiják na postupu. Ebolou už se nakazilo přes 10 000 lidí

ČTK ČTK
25. 10. 2014 13:32
Nová statistika WHO: Počet případů nákazy ebolou překročil 10 000, zemřelo 4922 infikovaných. Většina v trojici nejpostiženějších zemích - v Guineji, Libérii a Sieře Leone.
Ebola ve Spojených státech.
Ebola ve Spojených státech. | Foto: Reuters

Ženeva - Počet případů nákazy ebolou překročil 10 000. Na nemoc zemřelo 4922 infikovaných, takřka všichni v trojici nejpostiženějších zemích - v Guineji, Libérii a Sieře Leone.

Aktuální bilanci v sobotu ohlásila Světová zdravotnická organizace (WHO). 

4912 obětí je z Libérie, Siery Leone a Guineje. Deset lidí zemřelo v dalších pěti státech. I u nich je ale vazba na západní Afriku.

Nemoci podlehl například Liberijec, který přicestoval s nákazou do USA, či dvojice duchovních, které z Afriky evakuovalo Španělsko.

Další Afričan zemřel v Německu, kam byl převezen na léčení.

Několik případů nákazy zaznamenala Nigérie se Senegalem, obě země již ale WHO oficiálně prohlásila za bezpečné, neboť se zde podařilo šíření nákazy zastavit.

První případ naopak ohlásilo Mali, kam ze sousední Guineje přicestovala dvouletá holčička, která již nákaze podlehla. 

V současné době neexistují proti virovému onemocnění žádné schválené léky a vakcíny, několik slibných preparátů se ale zkouší.

Dvě nadějné očkovací látky se testují v Evropě, Africe a v USA, výsledky mají být známé do prosince. WHO proto předpokládá, že do poloviny příštího roku by se do Afriky mohly dostat stovky tisíc vakcín proti ebole.

 

Právě se děje

Další zprávy