Záběry chemického útoku v Sýrii rozplakaly Radu bezpečnosti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 4. 2015 14:20
Na březnovém videu se lékaři ve městě Sarmín bez úspěchu snaží oživit trojici malých dětí ve věku od jednoho roku až do tří let.
Syrská válka si za čtyři roky vyžádala přes 222 000 mrtvých.
Syrská válka si za čtyři roky vyžádala přes 222 000 mrtvých. | Foto: Reuters

New York - Členy Rady bezpečnosti OSN dohnaly k slzám záběry ze Sýrie, které zachycují údajný chemický útok vojáků Bašára Asada v severozápadní provincii Idlíb. 

Na videu, pořízeném v polovině března, se lékaři ve městě Sarmín bez úspěchu snaží oživit trojici malých dětí ve věku od jednoho roku až do tří let, které se zřejmě nadýchaly bojového chloru. Při napadení zemřeli i rodiče dětí a jejich babička.

Damašek nařčení z útoku chemickými zbraněmi popírá.

Před diplomaty vystoupili i lékaři

"Někteří z nich brečeli,“ popsal serveru BBC atmosféru na neveřejném jednání OSN Zaher Sahlúl ze Syrské americké lékařské společnosti, který se schůzky účastnil.

Spolu s ním dorazili i ředitel polní nemocnice, která se rodinu snažila zachránit, a přeživší z jiného chemického útoku.

"Zřetelně se jich dotklo to, co viděli na videu a co slyšeli. Mnoho z nich mluvilo mimo rámec diplomatického jazyka a mnoho z nich uvedlo, že je to nehorázné a že by pachatelé měli být dohnáni k zodpovědnosti," doplnil.

Řada diplomatů prý navrhovala, aby Organizace pro zákaz chemických zbraní spustila důkladné vyšetřování.

Lékaři na půdě OSN dosvědčili, že po útoku 16. března nad vesnicí Sarmín přelétaly vrtulníky. Slyšeli ránu, a ještě než se do nemocnice začaly hrnout desítky lidí, bylo cítit silný zápach dezinfekce. Přicházející pacienti měli potíže s dýcháním.

Útok na Sarmín přitom přišel jen deset dní poté, co 15členná Rada bezpečnosti odsoudila užívání chloru jako zbraně v Sýrii a pohrozila kroky proti Asadovu režimu v případě dalšího užití. Používání chloru jako zbraně je zakázáno v Úmluvě o chemických zbraních, k níž se Sýrie připojila v roce 2013.

"Jedno oko nezůstalo suché"

Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová celé setkání popsala jako "velmi emocionální". "Pokud tam bylo jedno oko suché, já ho neviděla."

Na půdě OSN v New Yorku vystoupil také jeden ze Syřanů, který měl na vlastní kůži zažít jeden z domnělých předchozích chemických útoků. Informovala o tom agentura AP.

"Nemohl jsem dýchat, bolelo mě na hrudníku, oči mě pálily," uvedl Kusaj Zakaríja, který přežil údajný útok sarinem v srpnu 2013.

Sudy s chemikáliemi na civilisty v syrském konfliktu údajně svrhávají vládní vrtulníky, což však Damašek odmítá. Podle dostupných informací ale jedině Asadova armáda disponuje v syrské občanské vládě helikoptérami.

V syrské občanské válce, která trvá déle než čtyři roky, zahynulo podle odhadů exilové organizace SOHR už více než 222 000 lidí. Své domovy v Sýrii musely opustit miliony lidí, značná část žije v uprchlických táborech v sousedních zemích, Libanonu, Jordánsku, Iráku a Turecku.

 

Právě se děje

Další zprávy