Fotky: Tři roky války. Sýrie se propadá do beznaděje

Foto: Reuters
Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
14. 3. 2014 14:00
Během války zemřelo už 140 000 lidí, více než třetina z nich byli civilisté. Zraněno bylo na půl milionu lidí.

Syrská občanská válka trvá už tři roky. Konec konfliktu, který odstartoval 15. března 2011 a doposud si vyžádal na 140 000 mrtvých, je přitom stále v nedohlednu.

Dosavadními největšími diplomatickými úspěchy je tak likvidace chemických zbraní a to, že se podařilo dostat k jednomu jednacímu stolu obě znesvářené strany.

Nedávná mírová konference v Ženevě ovšem nepřinesla odpovědi na klíčové otázky, jako je například další role kontroverzního prezidenta Bašára Asada.

Bilance bojů je přitom děsivá. Své domovy už musela opustit třetina z více než 22 milionů Syřanů, přičemž na 2,5 milionu jich prchlo do ciziny.

A kdysi obyčejná syrská města nyní místy připomínají spíše měsíční krajinu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy