Školu, kterou zničilo Asadovo letectvo, podporovali Češi

Zahraničí Zahraničí
14. 4. 2015 20:25
Organizace Člověk v tísni tam dodávala školní pomůcky, platila mzdy učitelům a školila je, jak pracovat s dětmi vystavenými traumatu války.
Následky dělostřelecké palby.
Následky dělostřelecké palby. | Foto: Člověk v tísni

Aleppo - Školu v severosyrském Aleppu, kterou o víkendu zničil nálet syrské armády, podporovala česká humanitární organizace Člověk v tísni.

Letecká puma zasáhla budovu vedle základní školy, a to během vyučování.

Probíhala zrovna poslední hodina a několik dětí navíc zrovna pobíhalo po školním dvoře, když budovu v těsném sousedství školy zasáhla střela.

Silný výbuch zanechal podle několika důvěryhodných zdrojů nejméně devět mrtvých, z toho pět dětí.

Člověk v tísni školu, která má 431 žáků a 47 učitelů, podporuje už půl roku. Dodává tam školní pomůcky, platí mzdy učitelům a školí je, jak pracovat s dětmi dlouhodobě vystavenými traumatu války.

Víkendový incident není prvním, kdy byla v Aleppu zasažena škola. Například loni v prosinci střelba zasáhla školu Alarmuk ve čtvrti Bustan Al-Kasr, ale útok se odehrál bez obětí, jelikož byl den volna.

Ostřelování zasáhlo dlouho opuštěnou školu v oblasti Salah Aldin.

Škola před útokem.
Škola před útokem. | Foto: Člověk v tísni

Aleppo, někdejší hospodářská metropole Sýrie, které už čtyři roky trvající občanská válka rozdělila na východní část ovládanou opozicí a západní čtvrtě kontrolované vládními silami, v posledních týdnech zažívá eskalaci bojů.

Syrská armáda usiluje o obklíčení čtvrtí ovládaných rebely a odříznutí jejich zásobování a opozice naopak útočí na vládní pozice.

"Situace ve městě se v poslední době opět zhoršuje a výsledkem jsou desítky mrtvých lidí každý den," popisuje dění přímo na mísrě vedoucí mise Člověka v tísni v Sýrii Tomáš Kocian s tím, že jen v sobotu bylo ve městě zabito 30 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy