Školu, kterou zničilo Asadovo letectvo, podporovali Češi

Zahraničí Zahraničí
14. 4. 2015 20:25
Organizace Člověk v tísni tam dodávala školní pomůcky, platila mzdy učitelům a školila je, jak pracovat s dětmi vystavenými traumatu války.
Následky dělostřelecké palby.
Následky dělostřelecké palby. | Foto: Člověk v tísni

Aleppo - Školu v severosyrském Aleppu, kterou o víkendu zničil nálet syrské armády, podporovala česká humanitární organizace Člověk v tísni.

Letecká puma zasáhla budovu vedle základní školy, a to během vyučování.

Probíhala zrovna poslední hodina a několik dětí navíc zrovna pobíhalo po školním dvoře, když budovu v těsném sousedství školy zasáhla střela.

Silný výbuch zanechal podle několika důvěryhodných zdrojů nejméně devět mrtvých, z toho pět dětí.

Člověk v tísni školu, která má 431 žáků a 47 učitelů, podporuje už půl roku. Dodává tam školní pomůcky, platí mzdy učitelům a školí je, jak pracovat s dětmi dlouhodobě vystavenými traumatu války.

Víkendový incident není prvním, kdy byla v Aleppu zasažena škola. Například loni v prosinci střelba zasáhla školu Alarmuk ve čtvrti Bustan Al-Kasr, ale útok se odehrál bez obětí, jelikož byl den volna.

Ostřelování zasáhlo dlouho opuštěnou školu v oblasti Salah Aldin.

Škola před útokem.
Škola před útokem. | Foto: Člověk v tísni

Aleppo, někdejší hospodářská metropole Sýrie, které už čtyři roky trvající občanská válka rozdělila na východní část ovládanou opozicí a západní čtvrtě kontrolované vládními silami, v posledních týdnech zažívá eskalaci bojů.

Syrská armáda usiluje o obklíčení čtvrtí ovládaných rebely a odříznutí jejich zásobování a opozice naopak útočí na vládní pozice.

"Situace ve městě se v poslední době opět zhoršuje a výsledkem jsou desítky mrtvých lidí každý den," popisuje dění přímo na mísrě vedoucí mise Člověka v tísni v Sýrii Tomáš Kocian s tím, že jen v sobotu bylo ve městě zabito 30 lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy