Al-Káida kritizuje Rijád, že ropu prodává Západu za nízké ceny. Skupina uvedla, že sebevražednou akci provedli dva její členové. Al-Káida rovněž prohlásila, že chystá další atentáty na saúdskoarabská ropná zařízení.
Teroristé se pokusili ve dvou automobilech zaútočit na saúdskou ropnou rafinérii v Abkáíku.
"Tato operace byla součástí řady operací, které Al-Káida vede proti křižákům a Židům s cílem zastavit rabování muslimského majetku," sdělila Al-Káida ve svém prohlášení na webu. Nepřiznala však neúspěch akce, ale naopak tvrdila, že se jejím "mučedníkům" podařilo dostat přímo do objektu.
"Je více takových, kteří směřují k mučednictví a jsou dychtiví bojovat proti božím nepřátelům... Uvidíte věci, které vás potěší," píše se dále v komuniké, podle něhož byl útok "součástí kampaně Al-Káidy za účelem vyhnat nevěřící z Arabského poloostrova".
Akce se nepovedla
Ostraha začala na útočníky střílet, poté vozy explodovaly.
Při útoku, který je první přímou akcí proti ropnému zařízení v Saúdské Arábii, zahynuli dva strážci a dva z útočníků, oznámilo
saúdskoarabské ministerstvo vnitra.
Představitel státní ropné společnosti ARAMCO prohlásil, že útok žádné zařízení vážně nepoškodil a rafinérie normálně pokračuje v provozu. Některé informace hovoří o požáru, který se hasičům podařilo dostat pod kontrolu.
"Teroristé se dostali do vnějšího pásma kolem rafinérie, ale před vjezdem do hlavního objektu je stráže zneškodnily. Všechny automobily vybuchly," řekl novinářům bezpečnostní poradce vlády Naváf Ubajd.
Přes rafinérii v Abkáiku jdou na export dvě třetiny saúdské ropy, takže vážná havárie by výrazně omezila vývoz a zvedla by ve světě ceny pohonných hmot. Na útok nicméně okamžitě reagoval ropný trh. Cena ropy stoupla o dva dolary za barel.
Saúdská televize oznámila, že část rafinérie je poškozena. Neuvedla ale, jak velké škody jsou. Později ministerstvo vnitra uvedlo, že hlavní objekty, důležité pro export ropy, zasaženy nebyly.
Zprávy ze Saúdské Arábie obvykle bývají nejasné a navzájem si protiřečí, protože vláda a státní úřady pouštějí informace do médií velmi pomalu a selektivně.
Al-Káida v minulosti varovala, ža saúdská ropná zařízení považuje za legitimní terč svých útoků, protože režim v Rijádu podporuje USA. Teroristé provedli v zemi několik atentátů od roku 2003, ale ropný průmysl dosud nijak výrazně nezasáhli. Saúdská vláda tvrdí, že hlavní terminály a rafinérie jsou dobře stráženy.
Společnost Aramco v minulosti zpřísnila bezpečnostní opatření kolem svých zařízení. Kromě jiného používá vrtulníky,
bezpečnostní kamery, detektory pohybu a zaměstnává také několik tisíc strážců. Podle expertů jsou ropná zařízení chráněna lépe
než královské paláce.