Aktualizace ----------- * Vyšetřovatelé zatím v domě ruského oligarchy nenalezli nic podezřelého, neexistují ani známky svědčící o přítomnosti cizí osoby
Moskva - Sebevražda nebo náhlá srdeční příhoda je podle britských vyšetřovatelů nejpravděpodobnější příčinou smrti ruského miliardáře Borise Berezovského. Oznámila to televize Sky News s odvoláním na policejní zdroje.
Vyšetřovatelé zatím v domě ruského oligarchy nenalezli nic podezřelého, neexistují ani známky svědčící o přítomnosti cizí osoby.
Dům Berezovského v Ascotu u Londýna je obehnán policií, která do jeho blízkosti nepouští místní obyvatele ani novináře. Tělo Berezovského je údajně stále v domě. Dům prohledávají experti na chemické, biologické a radiochemické látky, protiteroristická jednotka podle stanice BBC povolána nebyla.
Berezovského nalezl v sobotu v koupelně jeho tělesný strážce.
Ruský oligarcha se údajně léčil na depresi, ztratil životní perspektivu a toužil po návratu domů. Napsal za tímto účelem údajně i dopis ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.
Redaktor ruského vydání časopisu Forbes Ilja Žeguljov v neděli informoval média o obsahu rozhovoru s Berezovským, který pořídil den před jeho smrtí. Miliardář za své největší přání údajně označil návrat domů a stěžoval si, že si neví rady se svým životem. Do Ruska se prý chtěl vrátit i přesto, že mu tam za údajné tunelování ruských firem hrozilo vězení.
Podle autora interview změnil Berezovskij názor na osobu prezidenta Putina, který byl do té doby jeho úhlavním politickým nepřítelem. Tuto informaci dnes potvrdil i Kreml. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov agentuře Interfax řekl, že Berezovskij napsal Putinovi dopis. Svěřil se v něm prý prezidentovi, že hledá možnost, jak se vrátit domů.
Deprese po prohře s Abramovičem
Britský list The Sunday Times dnes napsal, že Berezovskij se před několika měsíci začal léčit na jedné z londýnských klinik s diagnózou deprese.
Pocity marnosti a rezignace v něm podle listu Guardian vyvolal zejména prohraný soudní spor s Romanem Abramovičem, dalším ruským miliardářem žijícím v Británii. Loni v srpnu s ním Berezovskij prohrál soud o vlastnictví ruské ropné společnosti Sibněfť, kde šlo o víc než pět miliard dolarů (asi 100 miliard Kč).
Lékaři začali Berezovskému předepisovat antidepresiva několik týdnů po ukončení soudu. Jeden z miliardářových přátel britskému tisku řekl, že Berezovskij přemýšlel o sebevraždě. "Nic už nemá smysl. To nejlepší, co by se mi mohlo stát, je infarkt," prohlašoval prý ruský podnikatel krátce před svou smrtí.
Dům v sobotu zemřelého ruského miliardáře a bývalého mediálního magnáta Borise Berezovského v Ascotu nedaleko Londýna zkoumají odborníci britské policie na jaderné, chemické a biologické hrozby. Informovala o tom agentura DPA.
Podle policie jde o čistě preventivní opatření a místním obyvatelům žádné nebezpečí nehrozí.
Z oblíbence Kremlu psancem
Berezovskij byl jeden z nejznámějších ruských miliardářů, původně oblíbenec Kremlu, ale posléze se stal tvrdým odpůrcem Vladimira Putina . Zemřel ve věku 67 let doma v exilu v Anglii, kde získal azyl. Ruský podnikatel do Británie emigroval v roce 2000, aby se "schoval" právě před vládou prezidenta Putina.
Berezovskij patřil do nepočetné skupiny takzvaných oligarchů, kteří nashromáždili ohromné bohatství po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 během privatizace na počátku 90. let. Díky tomu se stal jedním z nejvlivnějších a nejbohatších mužů Ruska a to také díky svému přátelství s tehdejším prezidentem Borisem Jelcinem.
Zpočátku podporoval i jeho nástupce Vladimira Putina, ale pak mezi oběma muži propukly spory a Berezovskij odešel do Británie. Tam pak vyhlásil jako svůj cíl svržení Putina.
Soudní procesy
V devadesátých letech například Berezovskij vlastnil rozhodující podíl v letecké společnosti Aeroflot. To mu o řadu let později, v roce 2008, "vyneslo" trest šesti let vězení, když byl v nepřítomnosti odsouzen za to, že podle soudu zpronevěřil částku 215 miliónů rublů (necelých 160 miliónů korun), patřící právě Aeroflotu.
O dva roky dříve, v roce 2006, požádala ruská prokuratura Británii o vydání Berezovského, který byl v Rusku obviněn z pokusu o svržení prezidenta Putina.
Ruskému vězení se Berezovskij úspěšně vyhýbal díky tomu, že britské úřady ho odmítaly do Ruska vydat.
Berezovskij, vystudovaný matematik a posléze počítačový programátor, přežil několik pokusů o atentát, při jednom z nich byl zabit jeho řidič.