Manáma - Bahrajnský speciální soud vynesl tresty nad 36 účastníky jarních protivládních demonstrací.
Čtrnáct obviněných dostalo za údajný podíl na vraždě muže z Pákistánu doživotí, patnáct dalších demonstrantů poslal soud za údajný pokus o zabití vojáků za mříže na patnáct let.
Dalších sedm usvědčených byli studenti; jeden z nich dostal osmnáct let a zbylých šest dostalo po 15 letech. Tribunál je shledal vinnými z rozpoutávání násilí.
Rozsudky byly vynášeny ve třech různých kauzách, všechny se ale vztahovaly k demonstracím, které se v Bahrajnu konaly v únoru a v březnu.
Ačkoli padly tresty doživotí za údajnou vraždu Pákistánce, podrobnosti této kauzy nejsou známy. Agentura AP pouze oznámila, že ve skupině 14 odsouzených k doživotí je mnoho šíitů, tedy příslušníků bahrajnské většiny, která poukazuje na nespravedlivou vládu menšinových sunnitů.
Trest dostali i zdravotníci, kteří demonstranty ošetřili
Minulý týden speciální soud ustavený k řešení případů spojených s demonstracemi poslal na smrt jednoho z účastníků protestů za údajnou vraždu policisty. Vynesl také patnáctileté tresty nad 13 zdravotníky, kteří ošetřovali raněné demonstranty.
Proti rozsudku speciálního tribunálu je možné se odvolat k občanskému soudu. Odvolací řízení odsouzených zdravotníků by u něj mělo začít 23. října.
Bahrajnci protestovali v únoru a v březnu, než je policie a povolané armády ze zemí Perského zálivu odradily od dalších demonstrací. Při střetech s policisty tehdy zahynulo 30 lidí.
Motorem protestů v Bahrajnu je nespokojenost s vládou sunnitské dynastie Chalífů. Kolem 70 procent z 525 tisíc Bahrajnců jsou šíité, kteří tvrdí, že je sunnitská menšina utlačuje. Od března bylo zatčeno několik set členů šíitské opozice.
Vysoké tresty, které v posledních dnech padají v Bahrajnu, šokovaly svět. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že je jimi hluboce znepokojen, a vyzval Manámu, aby propustila politické vězně.