Damašek – "Jakmile jste zadrženi, stáváte se majetkem dozorců a vyšetřovatelé mohou udělat cokoliv, aby z vás dostali doznání," popsal pro The Independent lékař Bašar Farahat svou zkušenost ze syrského vězení.
Po příjezdu do věznice nastává něco, čemu desítky přeživších říkají "uvítací večírek". Skupina dozorců vězně podezřelé z podpory opozice vůči prezidentu Bašáru Asadovi zbije tyčemi, kabely nebo čímkoliv, co je právě po ruce. Takové přivítání je jen náznakem toho, co ještě přijde.
Od vypuknutí války v Sýrii v březnu roku 2011 zemřelo v tamních věznicích 17 723 zadržených, vyplývá ze zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnila organizace Amnesty International (AI). Syrský režim se podle ní v káznicích dopouští mučení, které zahrnuje například bití, polévání vroucí vodou, elektrošoky nebo znásilňování.
Zpráva AI obsahuje výpovědi 65 přeživších, kteří hovořili o podmínkách v káznicích provozovaných syrskými tajnými službami a ve vojenské věznici nedaleko Damašku.
"Zacházeli s námi jako se zvířaty," tvrdí o chování strážců během svého pobytu v káznici advokát Sámir. "Viděl jsem téct krev, bylo to jako řeka," tvrdí mimo jiné.
Bašak Fafahat byl držen v cele velké pět na šest metrů, kde se tísnilo více než 100 mužů. Další čtyři měsíce strávil v hrůzných podmínkách metr dlouhé místnosti s jedním dalším vězněm. Vzpomíná na nesnesitelné horko a nedostatek vody, jídla a hygieny. "Vůbec si nepamatuji, jak jsem přežil," řekl britskému serveru.
V ostatních celách lidé umírali na nemoci nebo zranění, někteří byli ubiti přímo během výslechu. Mnoho z nich byli civilisté; učitelé, právníci, novináři, studenti, obchodníci, muži i ženy.
Běžnou metodou mučení bylo podle organizace bičování plosek nohou. Úřední činitelé se dopouštěli také sexuálního násilí, strhávali zadrženým nehty na nohou a rukou, pálili o ně cigarety nebo používali elektrické šoky.
New Syria report from Amnesty highlights more than 17,700 deaths in custody since March 2011 https://t.co/RsrU7uuWkK pic.twitter.com/eMdrwswi0U
— amnestypress (@amnestypress) August 18, 2016
Seznam nelidských podmínek, které propuštění vězni vyjmenovali, je dlouhý. Přeplněné cely střídaly samotky, nedostatek kanalizace, lékařské péče a jídla. Cely byly velké 3 × 2 metry nebo 3 × 3 metry a obvykle na nich bylo umístěno 28 až 50 osob. "Bylo to, jako být v místnosti plné mrtvých lidí. Snažili se tam s námi skoncovat," cituje zpráva přeživší.
Jde o "soubor děsuplných příběhů", které popisují "nesnesitelné týrání chovanců", uvedl podle agentury DPA šéf programu AI pro Blízký východ a severní Afriku Philip Luther.
Mučení bylo podle organizace uplatňováno rozšířeným a systematickým způsobem na všech civilistech, u kterých existovalo podezření z protirežimního postoje, tvrdí ve zprávě dále organizace.
Skutečná čísla umučených a zabitých lidí jsou podle organizace zřejmě mnohem vyšší. Desetitisíce lidí totiž zmizelo beze stopy, uvedla AI, která v této souvislosti odsoudila "zločiny proti lidskosti". Mezinárodní společenství by mělo Damašek tlačit k tomu, aby s mučením ve věznicích skončil. Syrská vláda obvinění tohoto typu opakovaně odmítá, napsal zpravodajský server BBC.
Od začátku konfliktu v Sýrii zemřelo podle exilové Syrské organizace pro lidská práva nejméně 280 000 lidí. Miliony dalších musely opustit domovy.