Za otravou Skripala stojí zřejmě tajné služby jiných zemí, řekl ruský velvyslanec při OSN

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 4. 2018 0:38
Británie a Spojené státy si podle ruského zástupce "hrají s ohněm a budou litovat", když z útoku obviňují Moskvu.
"Zločin, možná teroristický čin, byl spáchán na britském území a oběťmi jsou naši občané," prohlásil Vasilij Něbenzja (na snímku vpravo) během čtvrtečního mimořádného jednání Rady bezpečnosti OSN.
"Zločin, možná teroristický čin, byl spáchán na britském území a oběťmi jsou naši občané," prohlásil Vasilij Něbenzja (na snímku vpravo) během čtvrtečního mimořádného jednání Rady bezpečnosti OSN. | Foto: Reuters

New York - Rusko odmítá jakoukoli odpovědnost za zločin spáchaný na britském území, jehož oběťmi je dvojice ruských občanů. Prohlásil to ve čtvrtek ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja, podle něhož stojí za otravou někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery zřejmě tajné služby jiných zemí.

Britská zástupkyně Karen Pierceová prohlásila, že Rusko se vyostřenou rétorikou snaží připravit půdu, aby mohlo odmítnout očekávané závěry odborného zkoumání látky použité při otravě.

"Zločin, možná teroristický čin, byl spáchán na britském území a oběťmi jsou naši občané," prohlásil Něbenzja během čtvrtečního mimořádného jednání Rady bezpečnosti OSN, o jehož svolání požádalo Rusko.

Británie a Spojené státy si podle ruského zástupce "hrají s ohněm a budou litovat", když z útoku obviňují Moskvu. Všechno nasvědčuje tomu, že jde o dobře připravenou a koordinovanou protiruskou kampaň, řekl Něbenzja.

Britské tajné služby jsou podle čtvrtečních informací přesvědčeny, že se jim podařilo lokalizovat tajnou ruskou laboratoř, která vyrobila nervově paralytický jed použitý při útoku v jihoanglickém Salisbury.

Pierceová před zasedáním RB OSN dala najevo obavy, že se Rusko snaží připravit půdu pro odmítnutí závěrů zkoumání použité látky, které má příští týden prezentovat Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). "Ptáme se, mají se Rusové čeho bát?" řekla novinářům britská velvyslankyně s tím, že Londýn se na zprávu OPCW těší a nemá co skrývat.

Během jednání RB pak sdělila, že britské úřady předaly Skripalově dceři žádost ruského konzulátu, aby jí mohl jako ruské občance v zahraničí poskytnout konzulární služby. "Přání slečny Skripalové musí být bráno v úvahu," řekla Pierceová.

Sledujte brífink ministra zahraniční v demisi Martina Stropnického. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy