Česko v kauze Skripal neobviňujeme. Jen konstatujeme fakta, prohlásil ruský velvyslanec v Praze

ČTK ČTK
4. 4. 2018 10:59
Ruský velvyslanec v Praze Alexander Zmejevskij připomněl, že čeští experti jsou schopni pracovat na výzkumu nervově paralytických látek.
Vydání Nikulina do USA bylo politicky motivané, řekl ruský velvyslanec. Mluvil i o Skripalovi | Video:

Praha/Moskva - Rusko nikdy neobviňovalo a neobviňuje Českou republiku z podílu na otrávení bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v anglickém Salisbury nervově paralytickou látkou. Pouze konstatovalo, že Česko je schopno pracovat na výzkumu otravných látek. 

Během středeční tiskové konference to řekl ruský velvyslanec v Praze Alexander Zmejevskij. "Žádná obvinění proti ČR nikdy nebyla z ruské strany vznesena. Pouze jsme konstatovali fakta," opakovaně zdůraznil.

Kromě toho poukázal také na to, že v otevřených českých zdrojích se informuje, že čeští experti jsou schopni pracovat na výzkumu nervově paralytických látek, například plynu sarin, a že na základě tohoto výzkumu pokračuje vývoj protilátek pro českou armádu a NATO. "Specialisté dobře vědí, že v roce 2011 ČR a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uzavřely dohodu, podle které je povoleno vyrobit až deset kilogramů těchto látek," dodal.

Zmejevskij novináře také informoval o tom, že Rusko na středečním mimořádném jednání výkonné rady OPCW v Haagu navrhne "civilizované řešení" incidentu s otravou Skripalových. "Doufáme v navázání expertní spolupráce. Pokud Británie nechce s námi spolupracovat přímo, tak jako zodpovědný stát tak může udělat přes výkonnou radu OPCW či přes odbornou skupinu generálního ředitele technického sekretariátu OPCW. V každém případě hodláme OPCW vyzvat k součinnosti s úsilím zjistit fakta a zajistit zcela transparentní vyšetřování a věcnou spolupráci," řekl.

Návrat studené války

Britská obvinění, že Skripalovi otrávilo Rusko, velvyslanec odmítl jako zcela nepodložená, neodůvodněná a nepřípustná, hrozící i nepředvídatelnými následky v mezinárodních vztazích. Látka novičok, kterou byli Skripalovi otráveni, se podle něj nikdy v Sovětském svazu a pak v Rusku nevyvíjela a nevyráběla. Opak podle něj tvrdí jen vědci žijící na Západě, což je prý podobné jako v případě rozpoutání dopingového skandálu hodnostářem ze západního exilu.

O vážném ochlazení mezinárodních vztahů hovořil také šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin. Ten se nechal slyšet, že otrava Skripala byla provokací amerických a britských tajných služeb. Chování Washingtonu vůči Moskvě podle něj znamená, že je možné začít hovořit o návratu období studené války.

"Washington se upnul na boj proti neexistující takzvané ruské hrozbě. To dosáhlo takových rozměrů a nabylo takových absurdních rysů, že je možné hovořit o návratu temných dob studené války," řekl podle agentury Reuters Naryškin na bezpečnostní konferenci v Moskvě.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Summit NATO vyjádřil Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí NATO ukončili summit přijetím společného prohlášení. Vyjádřili v něm solidaritu České republice a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bylo jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Pokud bude před volbami pandemický či nouzový stav, lidé v karanténě budou moci hlasovat do přenosných schránek či z auta. Návrh schválila vláda

Další zprávy