Johnson je "novičok diplomacie", přitvrzuje Moskva. Rusové chtějí řešit jeho smazaný tweet v OSN

Martin Novák Martin Novák
5. 4. 2018 17:48
Pokud Západ nezmění kurz, budeme tu mít další karibskou krizi, varoval šéf ruské rozvědky.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Moskva/Londýn - Rusko přechází do protiútoku kvůli obvinění, že stojí za otravou Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Salisbury bojovou chemickou látkou novičok.

Ve středu v Ankaře hovořil prezident Vladimir Putin o "protiruské kampani" a ruské ministerstvo zahraničí označilo britského ministra Borise Johnsona za "novičoka diplomacie".

Britské ministerstvo zahraničí na nátlak ruské ambasády v Londýně přiznalo, že smazalo ze svého twitterového účtu tweet, ve kterém Johnson připsal použití novičoku 4. března v Salisbury Rusku a uvedl, že ruský původ mu potvrdili vědci z laboratoře v Porton Downu.

Ti ale v tomto týdnu řekli televizi Sky News, že použitá látka pochází ze státem vedené laboratoře, ale že nemohou zjistit, zda jed pochází přímo z Ruska.

Johnsonovu chybu a zkreslené prohlášení se Rusko chystá napadnout během mimořádného jednání Rady bezpečnosti OSN v noci ze čtvrtka na pátek.

Nejde o první lapsus britského ministra v kauze Skripal. Dříve informoval o tom, že dcera bývalého agenta Julija pracovala pro zpravodajské služby jako její otec. Později svá slova vzal zpět.

Nová železná opona

Zatím nejtvrdší ruské prohlášení vydal ředitel ruské civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin. Z útoku na Skripala obvinil americkou i britskou vládu a jejich tajné služby. Cílem akce je podle Naryškina zdiskreditovat Rusko a vystupňovat kampaň proti údajné ruské hrozbě.

"Západ kolem sebe spouští novou železnou oponu, a pokud nezmění kurz, povede to k nové kubánské krizi," varoval šéf rozvědky v Moskvě.

Kubánská neboli karibská krize v roce 1961 hrozila jaderným střetem mezi Sovětským svazem a Spojenými státy poté, co Moskva poslala na Kubu rakety s atomovými hlavicemi a Washington se tomu snažil zabránit blokádou ostrova.

Naryškin patří k blízkým lidem prezidenta Vladimira Putina. V minulosti byl předsedou dolní komory ruského parlamentu a také šéfem administrativy prezidenta. V čele rozvědky SVR je od září 2016.

Moskva žádala, aby se její zástupci mohli účastnit vyšetřování útoku. Britská vláda to odmítla a označila návrh za perverzní. V tom smyslu, že podezřelý zločinec nemůže vyšetřovat čin, ze kterého je podezírán.

Velkou Británii ve čtvrtek podpořilo i Německo. "Nic se nezměnilo. Sdílíme britský názor, že za útokem je s velkou pravděpodobností ruský stát," uvedla mluvčí spolkové vlády Ulrike Demmerová. Tajemník německého ministerstva zahraničí však v rozhovoru pro televizi ARD vyzval Londýn, aby důkazy o ruské vině zveřejnil.

Třiatřicetiletá Julija Skripalová se už probrala z bezvědomí a podle lékařů komunikuje. Mluvila s ní telefonicky její sestřenice z Ruska a podle ruské televize Skripalová řekla, že ona ani její otec neměli před otravou žádné zdravotní problémy. Šestašedesátiletý Skripal - bývalý důstojník ruské vojenské rozvědky (GRU) - zůstává v kómatu.

Podívejte se, co řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí o novičoku a Češích:

Za vývojem novičoku stojí Češi, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy