Skripalova otrava mohla být v zájmu Británie, tvrdí šéf ruské diplomacie Lavrov

2. 4. 2018 13:49
Londýn tvrdí, že za útokem na Skripala a jeho dceru Juliji v městě Salisbury je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko.
Sergej Lavrov.
Sergej Lavrov. | Foto: Reuters

Moskva - Otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery mohla být v zájmu Británie, která tak mohla chtít odvrátit pozornost obyvatel od odchodu země z Evropské unie. Na tiskové konferenci to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, podle kterého nezáleží na Rusku, jak bude kauza Skripal dál eskalovat, ale na západních zemích. Ve středu hodlá Moskva podle ruského velvyslance učinit Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) návrh, jak dál postupovat při vyšetřování.

Skripalova otrava podle Lavrova "mohla být v zájmu britské vlády, která se ocitla v nepříjemné situaci, kdy není schopna splnit své sliby dané voličům o podmínkách brexitu". "Mohlo by to být také v zájmu britských tajných služeb, které jsou známy svou schopností jednat s povolením zabíjet," dodal ministr. Moskva podle něj naproti tomu neměla žádný důvod, aby Skripala otrávila v předvečer prezidentských voleb a krátce před mistrovstvím světa ve fotbale, které se bude konat v Rusku v létě.

V dobách studené války se podle šéfa ruské diplomacie dodržovala určitá pravidla, nyní se ale Spojené státy a Británie rozhodly zahodit veškerou slušnost. Jak bude kauza Skripal dál eskalovat, nezáleží podle něj na Moskvě, ale jen na západních zemích.

Londýn tvrdí, že za útokem na Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji v jihoanglickém městě Salisbury je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva to odmítá. Kvůli kauze Skripal vypověděly téměř tři desítky zemí kolem 150 ruských diplomatů. U většiny států reagovala Moskva recipročně a vypověděla stejný počet pracovníků příslušných ambasád.

Vzájemné vypovídání diplomatů je podle Lavrova pouze překážkou toho, aby se našlo diplomatické řešení celého sporu. "My o tyhle dětské hry nestojíme," řekl.

Rusko si podle ministra zahraničí přeje, aby se stav Sergeje Skripala a jeho dcery zlepšil. Zároveň kritizoval fakt, že ruští konzulární zástupci nemají přístup k Juliji Skripalové, která je ruskou občankou. "Je pobuřující, že všechny naše žádosti zůstaly bez odpovědi a že k ní stále nemáme žádný přístup," uvedl Lavrov.

V neděli Moskva vyzvala mezinárodní Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), aby jí poskytla informace o vyšetřování případu otravy ruských občanů v Salisbury. Už v sobotu seznam otázek týkající se této kauzy poslalo Rusko také Británii a Francii. Paříž se podle něj na vyšetřování podílí.

Ruský velvyslanec při OPCW dnes listu Rossijskaja gazeta řekl, že Moskva ve středu mezinárodní organizaci navrhne, jak dál postupovat při vyšetřování otravy Skripalových. "Bude to jednoduchý, jasný návrh, jehož smyslem je přispět k vyšetřování případu ze Salisbury," uvedl Alexandr Šulgin. Podrobnosti sice nesdělil, půjde podle něj ale o "dobrý návrh", který nezavdá příčiny ke stížnostem. Rusko na středu svolalo mimořádnou schůzku OPCW.

 

Právě se děje

Další zprávy