Zákon, který v parlamentu získal jasnou podporu, ukládá také povinnost přátelům a rodinným příslušníkům hlásit úřadům osoby ve stejnopohlavních vztazích, píše britská BBC. S trestním stíháním musí počítat i lidé a instituce, kteří podporují organizace zastávající se komunity LGBT+ nebo publikují materiály na podporu homosexuálů.
Až trest smrti by v Ugandě v případě, že se pod zákon podepíše prezident, hrozil za tak zvanou homosexualitu s přitěžujícími okolnostmi. Tou návrh rozumí mimo jiné sexuální styk s lidmi stejného pohlaví mladšími 18 let nebo sex s HIV pozitivním člověkem.
"Tento zákon je velmi extrémní a drakonický, kriminalizuje to, když se člověk identifikuje jako člen komunity LGBTQ, ale také se snaží vymazat veškerou existenci jakéhokoli Uganďana, který se identifikuje jako součást komunity LGBTQ," uvedl přední ugandský aktivista bojující za práva sexuálních a genderových menšin Frank Mugisha.
Lidskoprávní organizace Amnesty International ve středu Museveniho vyzvala, aby návrh zákona odmítl, píše agentura AFP. Ugandský prezident současný návrh zatím nekomentoval. Před deseti lety ale podepsal obdobný zákon, který později zrušil soud z procesních důvodů.
Homosexuální styky byly ve východoafrické zemi nelegální už dříve. Stejně je tomu i ve zhruba 30 dalších afrických státech. Uganda je ale podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch první zemí, která za trestné považuje už jen to, že se někdo označí za člena komunity LGBT+.