Ze ztroskotané lodě u Libye přežilo 145 lidí. Čeká se, kolik těl vyplaví moře

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2019 20:44
U libyjských břehů v pátek záchranáři z moře vytáhli 62 těl uprchlíků, s nimiž se potopily lodě u libyjských břehů v noci na čtvrtek. Podle tripoliské agentury proti nelegální imigraci bylo na lodích 350 lidí, z nichž 145 bylo zachráněno a vráceno do Libye, uvedla agentura AP. Podle agentury AFP jsou mezi zachráněnými hlavně Etiopané, ostatní byli Palestinci, Súdánci a také Eritrejci.
Uprchlíci, které zachránila libyjská pobřežní hlídka.
Uprchlíci, které zachránila libyjská pobřežní hlídka. | Foto: Reuters

Agentura AFP s odvoláním na libyjský Červený půlměsíc oznámila, že se podařilo vylovit těla 62 lidí. Pátrání po tělech vyplavených z moře má pokračovat v noci i v sobotu. Zdroj AFP z Červeného půlměsíce také řekl, že prozatím není možné poskytnout přesný údaj o počtu mrtvých. Úřady města Chums, u nějž se loď potopila, mají potíže najít místo pro pohřbení tolika těl.

Jeden ze zachráněných Eritrejců řekl, že loď, na které byl, se začala potápět hodinu po vyplutí. Na palubě podle něj byly hlavně ženy a většina se utopila. "Všichni, kdo se utopili, byly ženy, zachránily se jenom dvě dívky," řekl uprchlík agentuře AP.

Mnoho z těch, kteří přežili, bylo převezeno do tábora u Tripolisu, který byl 3. července zasažen při náletu. O život tehdy přišlo na 50 lidí. OSN žádala, aby byl tábor uzavřen, a převoz dalších uprchlíků do něj kritizovala.

Na hledání těl nejsou peníze

Agentura AFP citovala nejmenovaného člena libyjské pobřežní stráže, podle nějž není pravděpodobné, že se bude po obětech pátrat na otevřeném moři. "Nejsou peníze a bude se čekat, až moře těla vyplaví," řekl. Přesný počet utonulých podle něj nikdy znám nebude.

Skupina zachráněných žen byla v Chumsu dočasně umístěna do mobilních domů, aby nabrala sílu. Uprchlice strávily ve vodě šest hodin. "Vypluli jsme ve 23:30 a o hodinu a půl později začala do lodi téct voda. Egyptský kapitán se rozhodl vrátit," sdělil Eritrejec Abdalláh Usmán, který se zachránil. V trase lodi se objevila velká loď Turkon Line.

"Mysleli jsme, že nás zachrání, ale ti lidé na palubě se na nás jen dívali," řekl Abdalláh. Za půl hodiny byla loď plná vody a motor se zastavil. "Zůstali jsme ve vodě šest sedm hodin. Zemřelo skoro 200 lidí, muži, ženy, děti," pokračoval. "Krátce po rozednění připluli rybáři na malých loďkách a začali nás po pěti převážet na břeh. Trvalo to do devíti hodin ráno," dodal.

Jeden z rybářů řekl, že na hladině plavaly desítky těl mrtvých uprchlíků.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová v prohlášení uvedla, že utonutí tak velké skupiny lidí je "hroznou připomínkou" rizika, jaké uprchlíci podstupují. "Každý ztracený život je příliš," stojí v prohlášení. OSN středeční neštěstí považuje za nejhorší letošní tragédii ve Středozemním moři.

V době, kdy pokračuje pátrání po obětech tohoto neštěstí, mluvčí libyjské pobřežní stráže ohlásil, že stráž v moři nedaleko Tripolisu zastavila tři gumové čluny s 269 lidi, kteří mířili do Evropy.

Libye je nejčastější výchozí zemí pro lodě s migranty. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos při pokusu překonat Středozemní moře zahynulo nebo se pohřešuje 680 lidí, 3 700 bylo zadrženo a vráceno do táborů v Libyi. Do Evropy od začátku roku dorazilo 37 000 uprchlíků, přičemž v první polovině loňského roku to bylo 46 000 lidí.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy