Ze ztroskotané lodě u Libye přežilo 145 lidí. Čeká se, kolik těl vyplaví moře

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2019 20:44
U libyjských břehů v pátek záchranáři z moře vytáhli 62 těl uprchlíků, s nimiž se potopily lodě u libyjských břehů v noci na čtvrtek. Podle tripoliské agentury proti nelegální imigraci bylo na lodích 350 lidí, z nichž 145 bylo zachráněno a vráceno do Libye, uvedla agentura AP. Podle agentury AFP jsou mezi zachráněnými hlavně Etiopané, ostatní byli Palestinci, Súdánci a také Eritrejci.
Uprchlíci, které zachránila libyjská pobřežní hlídka.
Uprchlíci, které zachránila libyjská pobřežní hlídka. | Foto: Reuters

Agentura AFP s odvoláním na libyjský Červený půlměsíc oznámila, že se podařilo vylovit těla 62 lidí. Pátrání po tělech vyplavených z moře má pokračovat v noci i v sobotu. Zdroj AFP z Červeného půlměsíce také řekl, že prozatím není možné poskytnout přesný údaj o počtu mrtvých. Úřady města Chums, u nějž se loď potopila, mají potíže najít místo pro pohřbení tolika těl.

Jeden ze zachráněných Eritrejců řekl, že loď, na které byl, se začala potápět hodinu po vyplutí. Na palubě podle něj byly hlavně ženy a většina se utopila. "Všichni, kdo se utopili, byly ženy, zachránily se jenom dvě dívky," řekl uprchlík agentuře AP.

Mnoho z těch, kteří přežili, bylo převezeno do tábora u Tripolisu, který byl 3. července zasažen při náletu. O život tehdy přišlo na 50 lidí. OSN žádala, aby byl tábor uzavřen, a převoz dalších uprchlíků do něj kritizovala.

Na hledání těl nejsou peníze

Agentura AFP citovala nejmenovaného člena libyjské pobřežní stráže, podle nějž není pravděpodobné, že se bude po obětech pátrat na otevřeném moři. "Nejsou peníze a bude se čekat, až moře těla vyplaví," řekl. Přesný počet utonulých podle něj nikdy znám nebude.

Skupina zachráněných žen byla v Chumsu dočasně umístěna do mobilních domů, aby nabrala sílu. Uprchlice strávily ve vodě šest hodin. "Vypluli jsme ve 23:30 a o hodinu a půl později začala do lodi téct voda. Egyptský kapitán se rozhodl vrátit," sdělil Eritrejec Abdalláh Usmán, který se zachránil. V trase lodi se objevila velká loď Turkon Line.

"Mysleli jsme, že nás zachrání, ale ti lidé na palubě se na nás jen dívali," řekl Abdalláh. Za půl hodiny byla loď plná vody a motor se zastavil. "Zůstali jsme ve vodě šest sedm hodin. Zemřelo skoro 200 lidí, muži, ženy, děti," pokračoval. "Krátce po rozednění připluli rybáři na malých loďkách a začali nás po pěti převážet na břeh. Trvalo to do devíti hodin ráno," dodal.

Jeden z rybářů řekl, že na hladině plavaly desítky těl mrtvých uprchlíků.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová v prohlášení uvedla, že utonutí tak velké skupiny lidí je "hroznou připomínkou" rizika, jaké uprchlíci podstupují. "Každý ztracený život je příliš," stojí v prohlášení. OSN středeční neštěstí považuje za nejhorší letošní tragédii ve Středozemním moři.

V době, kdy pokračuje pátrání po obětech tohoto neštěstí, mluvčí libyjské pobřežní stráže ohlásil, že stráž v moři nedaleko Tripolisu zastavila tři gumové čluny s 269 lidi, kteří mířili do Evropy.

Libye je nejčastější výchozí zemí pro lodě s migranty. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos při pokusu překonat Středozemní moře zahynulo nebo se pohřešuje 680 lidí, 3 700 bylo zadrženo a vráceno do táborů v Libyi. Do Evropy od začátku roku dorazilo 37 000 uprchlíků, přičemž v první polovině loňského roku to bylo 46 000 lidí.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy