Ti, kteří chtějí Brexit, jednají emotivně, EU zanedbává reklamu, říká Čech žijící v Londýně

Silvie Housková
Aktualizováno 23. 6. 2016 21:27
Petr Hříbek pracuje v jedné z bank v londýnské finanční čtvrti - zvané City - jako technický projektant. O referendu se s kolegy baví hodně, někteří z nich hlasují pro setrvání Velké Británie v EU, jiní pro odchod. Debaty jsou někdy i hodně vyhrocené. "Z pár rozhovorů jsem odešel, protože ty argumenty pro setrvání nebo pro odchod byly tak iracionální, že jsem se o tom nemohl bavit," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jak moc ve vašem okolí téma referenda rezonuje?

O referendu se bavíme s kolegy opravdu hodně a někteří poměrně aktivně agitují pro odchod. Ti, kteří chtějí zůstat, to dělají většinou především z osobních důvodů. Buď mají děti, nebo vlastní nějakou nemovitost a nechtějí, aby její cena klesla. To je třeba i můj případ. Dívám se na to referendum čistě ekonomicky a z ekonomického hlediska je jasně lepší zůstat. Navíc jsem také před měsícem v Londýně koupil byt.

Jak argumentují ti, kteří chtějí odejít?

Ti, kteří chtějí odejít, se rozhodují velmi emotivně. Říkají, že už toho bylo dost. Ale čeho? Lidé vůbec neví, co se řeší na národní úrovni a co na evropské úrovni. Evropská unie dělá jednu zásadní chybu, a tou je naprosto zanedbané PR v každé členské zemi, nejen v Británii. Lidé si přečtou v novinách, že členství v Evropské unii stojí Británii týdně 350 milionů liber, nějaký politik jim řekne, že všechny tyto peníze půjdou do zdravotnictví a jim to zní dobře. Málokdo si ale umí představit, kolik to je peněz a kolik bude stát Británii přístup na evropský trh po vystoupení. Švýcarsko i Norsko přispívají do evropského rozpočtu.

Ve středu jsem v jedněch londýnských novinách četla, že se lidé nechtějí příliš potkávat, protože se bojí, že jejich rozhovor skončí hádkou o referendu. Stává se vám to taky? Jsou ty debaty opravdu vyhrocené?

Z pár rozhovorů jsem odešel, protože ty argumenty pro setrvání nebo pro odchod byly tak iracionální, že jsem se o tom nemohl bavit. Pro mě je to otázka faktu, pro mnoho dalších lidí je to ale o emocích. Můj kolega včera třeba řekl, že svoboda se nedá koupit, nedá se vyjádřit penězi. Ale jaká svoboda? Když chtělo Skotsko nezávislost, všichni tady v Anglii mu předhazovali ekonomické argumenty a nyní pro některé z nich jako by neexistovaly.

Samozřejmě, že se musí cítit dobře v zemi, ve které žijí, ale pokud rozhodují o tak zásadní věci, tak by mohli určité argumenty poslouchat. Přemlouvat někoho, aby hlasoval pro status quo, je daleko těžší. Vždy jsou daleko aktivnější lidé, kteří prosazují změnu.

A.cz: A jak to vidíte vy osobně, pokud si Britové zvolí Brexit? Zvláště když jste tady teď koupil byt.

To bude záležet, jestli se ta hodnota bytu hodně propadne, tak budu pracovat a vydělávat od rána do večera. (smích) Ale obecně Brexit na nás imigranty nebude mít podle mě žádný vliv. Jestli budu pracovat s vízem, s pracovním povolením, nebo to povolení potřebovat nebudu, to nebude mít na mě žádný vliv. Už teď, když přilétám, musím ukazovat pas, takže pro mě se nic nezmění.

Rozdíl to bude znamenat spíše pro místní společnosti. Londýnská City se přesune částečně do Frankfurtu a Paříže. Všechny totiž budou muset mít nějaké větší centrum i v některé ze zemí Unie.

 

Právě se děje

Další zprávy