Mimozemšťané by byli jako Kolumbus, varoval Hawking. Lidstvo posílal kvůli přežití na jiné planety

Martin Novák Martin Novák
14. 3. 2018 9:00
Lidé musí zřídit základnu na Měsíci a během stovek let expandovat dál do vesmíru, tvrdil slavný fyzik Stephen Hawking.
Zemřel největší vědec světa. Jeho teorie výrazně přispěly k rozvoji lidského poznání | Video: Reuters

Londýn - Lidstvo musí osídlit nové planety, aby přežilo. A setkání s mimozemskou civilizací nemusí být příjemné, dokonce může být zničující.

To jsou dvě teorie, k nimž se na přednáškách a veřejných vystoupeních v posledních letech svého života vracel fyzik Stephen Hawking, který v noci na středu zemřel ve věku 76 let.

V roce 2013 Hawking poskytl velký rozhovor španělskému deníku El País. V něm shrnul své názory na budoucnost lidské civilizace.

"Pokud nás mimozemšťané někdy navštíví, bude to podobné, jako když se Kolumbus objevil u břehů Ameriky. Pro její původní obyvatele to nedopadlo dobře," prohlásil například Hawking. "Tito mimozemšťané budou patrně kočovníci dobývající a kolonizující všechny planety ve svém dosahu," varoval britský vědec.

Lidé navíc podle něj nepřežijí, pokud sami neosídlí jiné planety. Země jim jednoho dne nebude stačit.

"Musíme jít dál do vesmíru. Změní to budoucnost lidstva a možná to rozhodne, zda lidstvo vůbec má nějakou budoucnost," uvedl Hawking už před sedmi lety.

A podobně hovořil i dříve. U příležitosti padesátého výročí založení americké Národní agentury pro letectví a kosmonautiku (NASA) v roce 2008 přímo vyzval lidstvo k expanzi do vesmíru a k osídlení jiných planet.

I v této přednášce přirovnal současnou situaci lidí ke světu za časů mořeplavce Kryštofa Kolumba ve druhé polovině patnáctého století.

"Tehdy hodně lidí říkalo, že je plýtváním času a penězi někam Kolumba posílat. Ale nakonec mělo objevení Nového světa velký vliv i na ten starý. Představte si, že bychom dnes neznali například McDonald's nebo KFC," zavtipkoval slavný fyzik.

Podle jeho názoru by měla být za několik desítek let vybudována základna na Měsíci a lidé by se pak měli vydat k novým planetám mimo naši sluneční soustavu v horizontu 200 až 500 let.

Na téma života ve vesmíru nejednou vtipkoval. "Primitivní forma života je dost rozšířená, inteligentní je vzácná. Někteří tvrdí, že ani na Zemi se ještě příliš nerozšířila," rozesmál přítomné na přednášce v USA.

Hawking také vtipkoval na svůj účet, když říkal, že jeho ochrnutí má pro něj i pozitivní stránky. "V jistém smyslu mi to pomohlo. Osvobodilo mě to od učení nebo sezení na nudných zasedáních a měl jsem více času myslet a zkoumat."

Nemoc zvaná amyotrofická laterální skleróza Hawkinga postihla v jednadvaceti letech. Lékaři čekali, že brzy zemře. Tento typ sklerózy se projevuje postupným rozkladem nervových buněk, které řídí pohyb svalů. Není na ni lék.

Podívejte se na ukázky z filmu Teorie všeho, který je o životě Stephena Hawkinga

Výjimečný a neuvěřitelný životní příběh Stephena Hawkinga ve filmu Teorie všeho | Video: CinemArt
 

Právě se děje

před 4 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy