Fyzik Stephen Hawking viní britskou vládu z krize zdravotnictví. Ubíráme se americkým směrem, tvrdí

ČTK ČTK
19. 8. 2017 17:39
Podle světoznámého britského astrofyzika Stephena Hawkinga krizi v britském státním zdravotnictví způsobila konzervativní vláda premiérky Theresy Mayové. Hawking tvrdí, že Británie směřuje k podobnému systému zdravotnictví, který funguje ve Spojených státech a ve kterém hrají prim soukromé společnosti. Samo ministerstvo zdravotnictví nicméně britský systém považuje za jeden z nejlépe fungujících na světě.
Stephen Hawking.
Stephen Hawking. | Foto: Reuters

Londýn - Krizi v britském státním zdravotnictví (NHS) způsobila konzervativní vláda premiérky Theresy Mayové. V sobotu to napsal světoznámý britský astrofyzik Stephen Hawking, který je kvůli nervové degenerativní nemoci ochrnutý. Podle něj je třeba zabránit, aby se po vzoru USA stalo NHS systémem, v němž jde o podnikatelský zisk.

Hawking v deníku The Guardian označil NHS za "základní kámen britské společnosti," který je v krizi kvůli politickým rozhodnutím. Rovnováha sil se prý vychýlila ve prospěch soukromých zdravotnických společností orientovaných na zisk. Británie tak podle Hawkinga směřuje k systému obdobnému tomu ve Spojených státech.

"V USA, kde ve zdravotním systému dominují, tyto korporace dosahují obrovských zisků, zdravotní péče (ale) není univerzální a je to mnohem dražší vzhledem k výsledkům pro pacienty než v Británii," uvedl vědec, jenž je příznivcem opoziční Labouristické strany.

NHS po svém založení v roce 1948 poskytuje přístup k bezplatné celoživotní péči. Systém se ale v posledních letech potýká s nedostatkem financí. Ten je podle Reuters způsoben omezenými rozpočty při současném růstu nákladů, jenž vyvolává stárnutí populace a komplexnější způsob léčby.

Hawking nicméně obvinil ministra zdravotnictví Jeremyho Hunta, že si účelově vybírá jen ta vědecká data, která podporují jeho snahu o reformu NHS. Hunt tuto kritiku odmítl. Ministerstvo zdravotnictví reagovalo tím, že do NHS se investují peníze navíc a že patří k nejlépe fungujícím zdravotnickým systémům.

"Péči, kterou jsem dostal od doby, kdy mi v roce 1962 jako studentovi diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, mi umožnila žít život, jak chci, a přispět k velkým pokrokům v našem chápání vesmíru," dodal Hawking, jenž proslul svými poznatky o vzniku vesmíru, o velkém třesku a černých dírách.

Čtyřiasedmdesátiletý Hawking je kvůli nemoci ochrnutý a neschopný řeči. Hlas ztratil při tracheotomii v roce 1985, ale s pomocí počítače dokáže mluvit díky systému, který převádí do podoby mluveného slova pohyby jeho tváře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy