Foto: Prozkoumala Saturn a našla měsíc téměř vhodný k životu. Teď sonda Cassini po 20 letech shořela

Foto: Prozkoumala Saturn a našla měsíc téměř vhodný k životu. Teď sonda Cassini po 20 letech shořela
Po startu z kosmodromu na mysu Canaveral na Floridě v USA nejprve nabrala dostatečnou rychlost, když využila gravitační síly planet v sluneční soustavě. V roce 1999 pak proletěla takzvaným hlavním pásem, což je pás planetek nacházející se v oblasti mezi drahami Marsu a Jupitera.
V říjnu roku 2001 pořídila sonda Cassini první snímek Saturnu. Je ze vzdálenosti 285 milionů kilometrů, což je téměř dvojnásobná vzdálenost mezi Zemí a Sluncem. K Saturnu dorazila až za 20 měsíců od pořízení této fotografie.
V roce 2004 zachytila sonda dvě bouře na Saturnu, které se spojily v jednu obří bouři širokou přibližně 8000 kilometrů. Bylo to vůbec poprvé, co byl úkaz tohoto druhu zaznamenán mimo Zemi.
V témže roce Cassini objevila dva nové měsíce, které krouží kolem Saturnu. Celkem se zvýšil počet známých měsíců této planety na 60.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
15. 9. 2017 14:16
Jeden z nejambicióznějších a nejdražších projektů Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) po 20 letech končí. Vesmírná sonda Cassini zakončila svou 20letou misi v atmosféře druhé největší planety ve sluneční soustavě. Od roku 1997 zaznamenala mnoho úspěchů. Mimo jiné dokázala, že jeden z mnoha měsíců Saturnu splňuje téměř všechny podmínky k existenci života. Podívejte se na největší objevy a výběr z fotografií, které sonda Cassini vědcům z NASA poskytla.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy