Z Guantánama do Pacifiku. Nechtěné Ujgury přijme Palau

Roman Gazdík
10. 6. 2009 10:30
Po více než šesti letech v zajateckém táboře se čínští muslimové stěhují do Tichomoří
Foto: Reuters, Dr. James P. McVey, NOAA Sea Grant Program

Malekeok - Sedmnáct čínských Ujgurů držených po více než šest lez bez obvinění na americké základně v Guantánamu se z ostrova uprostřed Karibiku přesunou do Tichomoří. Pacifický turistický ráj Palau totiž přistoupil na žádost Obamovy administrativy a oznámil, že je přijme.

Podle Pentagonu nepředstavují Ujgurové bezpečnostní riziko a někteří z nich byli uvolněni k transferu už v roce 2003, Američanům se však stále nedařilo najít zemi, která by je přijala. Pět Ujgurů nakonec na svém území umístila v roce 2006 Albánie. Od té doby však k tomu už žádný stát nesvolil.

Palau jde s Tchaj-wanem

Jedním z důvodů byl extrémně nepřátelský postoj Číny k tomu, aby se její občané kdekoliv jinde usídlili. Provincie Sin-ťiang, ze které Ujgurové pocházejí, je pro Peking jedním z nejproblematičtějších regionů a sedmnáct vězňů na Guantánamu jsou členové ujgurských nacionalistických a separatistických skupin.

Ujguři lpějí na své muslimské víře. I proto mají v komunistické Číně problémy
Ujguři lpějí na své muslimské víře. I proto mají v komunistické Číně problémy | Foto: Reuters

USA nechtěly vězně předat Číně, protože se obávaly, že by je tím vystavili nebezpečí perzekuce a mučení. Obamova administrativa se původně pokoušela umístit Ujgury na svém území a ujgurské komunity ve Virgínii se začaly připravovat na jejich přijetí, tento krok však narazil na silný odpor v Kongresu.

Jednou z pohnutek, proč je palauská vláda přijala, je zřejmě to, že souostroví udržuje diplomatické styky s Tchaj-wanem, a nikoli s Čínou. Další bude pravděpodobně finanční a vojenská pomoc, kterou USA Palau dlouhodobě poskytují.

Podle prohlášení prezidenta státu Johnsona Toribionga citovaného agenturou AP je Palau „poctěno a pyšné", že může USA vyhovět.

„(Vláda) vyjádřila souhlas se žádostí USA přechodně na svém území umístit až 17 etnických ujgurských vězňů… jejichž případ bude podrobován pravidelné revizi," stojí dále v prohlášení.

Dvojsečná zbraň

Pozorovatelé se však shodnou, že přijetí Ujgurů ze strany Palau může být pro USA dvojsečnou zbraní.

Foto: Aktuálně.cz

Jednalo se totiž o muže, kteří nikdy prokazatelně nepředstavovali pro Spojené státy jakékoliv nebezpečí a jejich umístění v USA by se tak u americké veřejnosti pravděpodobně nesetkalo s takovým odporem jako u jiných zadržovaných.

Spojené státy však zřejmě budou muset nějaké vězně z Guantánama na své území přijmout. Mnohé země - Česká republika je mezi nimi - dávají totiž najevo, že si žádné vězně z Guantánama nevezmou, pokud tak neučiní i USA.

Palau skládající se z osmi hlavních ostrovů a více než 250 dalších ostrůvků patří mezi čtyřicet nejmenších států světa, žije zde 20 tisíc obyvatel a je známo především jako přitažlivá destinace pro potápěče.

 

Právě se děje

Další zprávy