WHO varuje Ukrajinu před rozšířením dětské obrny

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2015 18:15
Úroveň vakcinace proti dětské obrně se na Ukrajině za posledních sedm let výrazně snížila. Kvůli nedostatku vakcíny bylo letos očkováno jen 14 procent dětí. Světová zdravotnická organizace a UNICEF se snaží ukrajinským úřadům pomoci, aby se snížilo nebezpečí rozšíření nákazy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kyjev - Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena výskytem dětské obrny na západě Ukrajiny a varuje před jejím možným rozšířením.

Ve středu to napsal ukrajinský server Cenzor s odvoláním na společné prohlášení WHO a Dětského fondu OSN (UNICEF).

O dvou případech nebezpečné virové infekce v Zakarpatské oblasti sousedící se Slovenskem informoval ukrajinský tisk v minulých dnech. Místní zdravotnické orgány ale ve středu informaci zpochybnily.

Dětská obrna byla zjištěna u dvou dětí, desetiměsíčního a čtyřletého. Podle prohlášení WHO je důvodem vážný nedostatek očkovacích vakcín. Za posledních sedm let se úroveň vakcinace na Ukrajině výrazně snížila, proti dětské obrně údajně nebyla očkována ani polovina dětí. Letos jich kvůli nedostatku vakcíny bylo očkováno jen 14 procent.

Zakarpatské zdravotnické orgány ale ve středu zprávu o výskytu obrny popřely. Nemocné děti trpí jiným, podobným onemocněním, uvedl šéf zakarpatské epidemiologické služby Volodymyr Markovyč. Potvrdil sice, že nemocné děti očkovány nebyly, zprávu ministerstva o rozšíření obrny nicméně označil za dezinformaci.

WHO a UNICEF ve středečním prohlášení uvedly, že se snaží ukrajinským úřadům všemožně pomoci, nebezpečí nákazy do ostatních ukrajinských oblastí ale hrozí. Do Zakarpatské oblasti by neměly zajíždět osoby, které očkování nechrání.

Dětská obrna byla v minulých letech zaznamenána v rozvojových zemích, rozšířená je zejména v Afghánistánu, Pákistánu a Nigérii. V České republice je očkování proti této chorobě pro děti povinné.

 

Právě se děje

Další zprávy