Smrt před ukrajinským parlamentem. Mezi lidmi vybuchl granát

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2015 20:02
Útočník hodil výbušninu do skupiny zasahujících policistů. Jeden zemřel po zásahu střepinou do srdce. Raněných je kolem stovky.
Až 100 lidí zranila exploze bojového granátu, který vrhl neznámý útočník do davu policistů před budovou ukrajinského parlamentu. Jeden policista zemřel. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Kyjev - Při demonstraci odpůrců ústavní reformy bylo dnes před parlamentem v Kyjevě výbuchem granátu zraněno až sto lidí lidí. Pětadvacetiletý příslušník Národní gardy podlehl zranění po převozu do nemocnice. Střepiny ho zasáhly do srdce.

Demonstranti protestovali proti rozhodnutí ukrajinského parlamentu, který dnes v prvním čtení schválil většinou hlasů návrh ústavní reformy zaměřené na decentralizaci státní správy. Po bouřlivé debatě pro návrh zvedlo ruku 265 ze 450 poslanců. Prezident Petro Porošenko varoval, že odmítnutí ústavní reformy, počítající s decentralizací moci, by pro Ukrajinu znamenalo, že bude čelit Rusku sama, bez mezinárodní podpory.

Podezřelý už byl zatčen

Podle svědků vhodil útočník granát do skupiny zasahujících policistů. Deset lidí je v kritickém stavu, uvedla kyjevská policie. Mezi raněnými je i náměstek ministra vnitra Vasilij Paskal.

Server Segodnja.ua napsal, že mnoho osob zdravotníci odnesli na nosítkách. Kameraman agentury Reuters uvedl, že na dlažbě před budovou jsou "louže krve".

Ministr vnitra Arsen Avakov oznámil, že muž, který granát mezi policisty hodil, byl zatčen a s ním i dalších třicet lidí. Podle ministra jde o člena nacionalistické strany Svoboda a příslušníka dobrovolnické jednotky vládních sil Ihora Humeňuka. Prý se již přiznal, že granát hodil, s druhým byl zatčen. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk vyzval k odsouzení útočníka na doživotí.

Součástí návrhu na změnu ústavy, o níž parlament jednal, je decentralizace státní správy a udělení autonomie pro Donbas, kde už více než rok válčí ukrajinská armáda s proruskými separatisty.

Zákon dává donbaské samosprávě rozsáhlé pravomoci včetně neodvolatelnosti zvolených zástupců, svobodného užívání ruštiny a práva na formování vlastních bezpečnostních struktur. Odpůrci ho označují za kapitulaci.

Naopak jeden z předáků takzvané Luhanské lidové republiky Vladislav Dejněgo uvedl, že změny jsou nedostatečné a nejde o skutečnou decentralizaci.

Demonstraci svolala organizace Pravý sektor, která odmítá kompromisy se separatisty. Aktivisté Pravého sektoru ještě během jednání zatarasili automobily všechny příjezdové silnice k budově parlamentu.

Raněný ukrajinský policista
Raněný ukrajinský policista | Foto: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy