Pracovníci úřadu byli ale podle něj omezováni obavami před kritikou v médiích. "Toto je oblast, kterou neděláme dobře. Víme to," řekl Rumsfeld, když hovořil o informačních operacích a psychologickém válčení mířeném na zahraničí a nepřátele.
Lhaní se americké vládě nevyplácí
Protivníci podle něj mohou lhát, přesto je média za to nekritizují, na rozdíl od Američanů. V USA se nyní vede debata o tom, co může vláda a její složky šířit za informace v boji s terorismem.
Pentagon již od listopadu vyšetřuje několikamilionové kontrakty mezi ministerstvem obrany a americkými PR agenturami. Spojené státy měly kvůli pozitivnímu mediálnímu obrazu armády podplácet irácké novináře a vydavatele. Ti měli za americké peníze psát proamerické články o průběhu války a následné rekonstrukci země.
Podpláceli také irácké duchovní
O dva měsíce později byli Američané obviněni také z uplácení sunnitských duchovních vůdců, kteří měli přimět Sunnity v neklidné provincii Anbar k účasti v prosincových volbách.
Hlavní roli v obou případech hraje washingtonská agentura Lincoln Group, která podepsala s americkým ministerstvem obrany minimálně dva kontrakty týkající se mediální kampaně v Iráku.
Role médií je podle Rumsfelda důležitá, což si dobře uvědomují teroristé i pracovníci ministerstva obrany. Zaměstnanci Pentagonu se však podle něj obávají kritiky v tisku pro dezinformování.