Byznys poráží lidská práva, míní kritika

Red Zah, BBC, ČTK
18. 1. 2006 17:48
Washington - Human Rights Watch ostře zkritizovala stav lidských práv ve světě, vlády místo toho, aby se zastávaly utlačovaných, dávají přednost svým obchodním zájmům.

Ekonomické vztahy a boj s terorismem hrají ve světě důležitější roli než ochrana lidských práv. Vyplynulo to z výroční zprávy americké organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch za rok 2005. Ta se velmi kriticky staví k postojům Bushovy administrativy vůči osobám podezřelým z terorismu, stejně jako porušování lidských práv v Rusku nebo Saudské Arábii.

Týrání není výjimkou

"Rok 2005 definitivně potvrdil znepokojivý fakt, že týrání zadržovaných osob se stalo ústřední a záměrnou součástí strategie Bushovy vlády při vyšetřování podezřelých z terorismu," konstatuje HRW. Zároveň označuje opakovaná ujišťování prezidenta USA, že Spojené státy podezřelé nemučí, za "klamná a prázdná".

Situace v Iráku se "výrazně zhoršuje jak vinou protiamerických povstalců, tak i vinou iráckých a mezinárodních sil vedených Spojenými státy". Porušování práv civilistů se děje v kontextu invaze do Iráku vedené Spojenými státy a vojenské okupace země, která vedla ke smrti desetitisíců lidí a podnítila vznik  povstaleckých skupin, uvádí dále zpráva.

Pákistán a Čína na jedné lodi

Kritizován je i pákistánský režim prezidenta Parvíze Mušarafa, který od roku 1999, kdy se dostal k moci, udělal jen velmi málo pro řešení problémů s porušováním lidských práv.

Čína podle zprávy dosáhla v této oblasti pokroku, ovšem nadále zůstává státem se systémem vlády jedné strany, v němž se nekonají celostátní volby, nemá nezávislou justici, provádí nejvíce poprav na světě, cenzuruje internet, zakazuje nezávislé odbory a potlačuje menšiny.

Prioritou je ropa a plyn

V části věnované Evropě se kritiky dočkala Velká Británie, její porušování práv zadržovaných osob a některé aspekty azylové a přistěhovalecké politiky EU.

Především však odsuzuje skutečnost, že  "Evropská unie potlačuje otázky lidských práv ve vztazích s jinými zeměmi v zájmu údajného boje proti terorismu". Konkrétně jmenuje vztahy s Ruskem, Čínou nebo Saúdskou Arábií a konstatuje, že "obchod, energie nebo jiné zájmy zastínily v politice zemí EU jejich požadavky na posílení lidských práv v těchto zemích".

Německo například dalo přednost jednání o výstavbě nového plynovodu z Ruska a podpoře Moskvy pro svůj požadavek na získání místa stálého člena Rady bezpečnosti před požadavkem na dodržování lidských práv v Rusku.

Summit EU pak v říjnu vydal "děsivě pozitivní stanovisko k situaci v Čečensku". Britský premiér Tony Blair například tajně navštívil Saúdskou Arábii a místo aby věnoval pozornost tamnímu porušování lidských práv, zajímal se především o prosazení dodávek britských zbraní do této země. #reklama

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy