Warren Buffett navrhl minimální daň pro milionáře

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
27. 11. 2012 11:23
Nejbohatší Američané platí 35procentní daň z příjmu, Obama ji chce zvednout
Warren Buffett dráždí republikány svými výroky o zdanění bohatých.
Warren Buffett dráždí republikány svými výroky o zdanění bohatých. | Foto: Reuters

New York - Miliardář Warren Buffett se před časem vyslovil pro vyšší zdanění bohatých Američanů. Teď své návrhy konkretizoval s tím, že by osoby s příjmy vyššími než jeden milion dolarů ročně měly platit třicetiprocentní a ty, které vydělávají deset milionů, pětatřicetiprocentní daň.

"Je to jednoduché a jasné pravidlo, které zmaří úsilí lobbistů, právníků a kongresmanů chtivých finančních příspěvků, kteří se snaží udržet daně ultrabohatých lidí notně pod úrovní, jaká platí pro lidi se zlomkem toho, co máme my," citoval Buffetta deník The New York Times.

"Na této minimální úrovni stanovené zdaněním nejvyšších příjmů znemožní, aby bojovníci za práva boháčů vykuchali nynější daňové kvóty," zdůraznil muž, kterého časopis Forbes ve svém posledním žebříčku označil na třetího nejbohatšího muže planety se jměním převyšujícím 45 miliard dolarů.

V srpnu 2011 vyvolal Buffett pozdvižení, když v úvodníku pro newyorský deník poukázal na to, že jeho sekretářka platí vyšší daně než od sám. Článek inspiroval prezidenta Baracka Obamu, aby v pravidelném proslovu o stavu unie letos v lednu navrhl, aby milionáři platili třicetiprocentní daň.

Odpůrci jeho návrhu argumentovali tím, že takový krok utlumí spotřebu zámožných lidí vytvářejících pracovní příležitosti.

"Zapomeňte na to, že by extrémně bohatí lidé stávkovali a strkali si dolary do matrace, pokud se jim zvednou úroky a odvody z daní," zareagoval na jejich námitky. "Ultrabohatí lidé včetně mě budou vždy hledat nové investiční příležitosti."

Ve Spojených státech platí osoby s příjmy nad 388 tisíc dolarů ročně pětatřicetiprocentní daň, řada velmi bohatých lidí ale odvádí díky nejrůznějším úlevám procentuálně mnohem méně. Kupříkladu letošní neúspěšný republikánský kandidát prezidentského úřadu Mitt Romney zaplatil z příjmů, které měl z obchodování s cennými papíry ve výši 21 milionů dolarů, v posledních dvou letech daň pouze čtrnáctiprocentní.

V západní Evropě je běžná čtyřicetiprocentní nejvyšší daňová sazba, v postkomunistických zemích východní a střední Evropy daň rovná, v případě Česka 17,5procentní. Ve Švédsku platí nejbohatší lidé 57procentní daň z příjmu. 

 

Právě se děje

Další zprávy