Peking/Manila - Nepříjemnější schůzku filipínská prezidentka Gloria Macapagalová Arroyová zřejmě už dlouho nezažila.
V nevděčné roli posla špatných zpráv musela včera svému čínskému protějšku Chu Ťin-tchaovi během návštěvy Pekingu oznámit, že ruší kontrakt v hodnotě 330 miliónů dolarů, který před necelým půlrokem v Pekingu sama podepsala.
Na základě této dohody měla čínská telekomunikační společnost ZTE pro filipínskou vládu vytvořit celonárodní širokopásmovou síť (NBN), která by vzájemně propojila všechny státní úřady v zemi.
Kontrakt se však stal předmětem ostré kritiky a posléze i vyšetřování na půdě filipínského Senátu poté, co vyšlo najevo, že jeho cena byla zřejmě uměle navýšena o nezanedbatelnou sumu určenou na úplatky pro filipínské činitele, kteří přidělení lukrativní zakázky napomohli.
První oběť
Skandál, který se kolem celé záležitosti v posledních týdnech rozhořel, si v pondělí vyžádal svou první oběť. Na post šéfa ústřední volební komise byl pod mohutným tlakem kritiky nucen rezignovat jeden z prezidentčiných spojenců Benjamin Abalos.
Jeho krok je přitom mnohými vnímán jako pokus uchránit hlavu státu před možnými nepříjemnostmi. Už během slyšení před senátním vyšetřovacím výborem totiž vyšly najevo některé pro ni nepříjemné skutečnosti a lidé se začali ptát, nakolik mohla být do celé šarády zapojena ona sama či její nejbližší okolí.
Abalos sice připustil, že si od čínské strany nechal platit cesty do Číny, kde hrál golf se zástupci firmy ZTE, odmítá však, že by přijal úplatek a že by ve zprostředkování zakázky hrál jakoukoli zásadnější roli.
Několik lidí ale na půdě Senátu pod přísahou tvrdilo pravý opak, a to včetně Romula Neriho, který v inkriminované době působil na postu šéfa státní agentury pro hospodářské plánování a rozvoj. Jak senátorům řekl, Abalos mu měl při golfu nabídnout 200 miliónů pesos (téměř 4,5 miliónu dolarů) za pomoc při udělení zakázky čínské firmě.
Na otázky týkající se přímo osoby prezidentky Arroyové však Neri odmítl odpovědět s odkazem na exekutivní výsadu, která mu umožňuje zachovat v těchto případech mlčenlivost.
Tato zásada však pozbývá platnosti, pokud Kongres projednává impeachment některého ústavního činitele. A právě k tomu se schylovalo v případě Benjmanina Abalose, jehož odvolání z funkce navrhla skupina zákonodárců bezprostředně po Neriho výpovědi.
Dříve než mohlo dojít k zahájení tohoto procesu, kde by se okolnosti zakázky zevrubně probíraly, však Abalos složil funkci, což si řada pozorovatelů vykládá jako jednoznačný pokus učinit za celou záležitostí tečku.
Více o kauze NBN-ZTE
Vyšetřování pokračuje
To se však zdá málo pravděpodobné. Už proto, že opozicí ovládaný Senát dal najevo, že chce ve vyšetřování pokračovat.
Další osobou, pod kterou se nyní mohutně kymácí křeslo, je prezidentčin blízký spojenec, předseda Sněmovny reprezentantů José de Venecia.
Byl to přitom paradoxně jeho syn, majitel firmy, jež se o lukrativní zakázku rovněž ucházela, kdo celý skandál nastartoval. Jak před senátním výborem José de Vencia mladší prohlásil, Abalos mu nabídl deset miliónů dolarů, když se z tendru stáhne.
Kromě toho uvedl, že na něj nátlak ve stejné věci činil i prezidentčin manžel José Miguel Arroyo, řečený Mike. Ten to sice rezolutně popírá, ale vzhledem k ohlasu, jaký toto tvrzení vyvolalo u veřejnosti, zřejmě stín podezření první rodinu hned tak neopustí.