Vzpruha pro Obamu: Bude ho volit starosta New Yorku

Michal Žák Michal Žák
1. 11. 2012 22:10
Rozhodující bitva o Bílý dům se blíží. Volební deník nabízí střípky z kampaně

"Pokud Bushuv strateg #Rove nekali republikanskou vodu, pak bude Romney slavit, ve #WSJ mu predvida 51 % a 279 volitelu," tweetuje ze Spojených států reportér Aktuálně.cz Pavel Tomášek. Sledujte jeho postřehy z cesty za kulisy amerických voleb.

Na kterého koně vsadit?

Letošní předvolební kampaň podle serveru Politico v mnohém připomíná dostih. I znalci poměrů totiž nechtějí tipovat, kdo vyhraje, jelikož nemají nejmenší tušení, jak to dopadne. "Letošní je to trochu jiné. Obě dvě strany jsou totiž upřímně přesvědčené, že vítězství bude právě jejich," prohlásil například zpravodaj ABC News Jon Karl. "Jsem na rozpacích, protože nemám ani nejmenší představu, kdo vyhraje. A já obvykle nějakou představu mívám," potvrzuje úvodní větu.

Bývalý republikán pro demokrata

Newyorský starosta a bývalý republikán Michael Bloomberg ve čtvrtek oznámil, že bude volit Baracka Obamu. Jako hlavní důvody uvedl Obamovy kroky v boji se změnou klimatu, jeho podporu práva na potrat a práv párů stejného pohlaví. Pro stávajícího prezidenta je vyjádření Bloomberga velkým plus, protože starosta New Yorku je populární po celé zemi. O podporu Bloomberga usiloval i Romney.

Nic proti prezidentovi, ale...

Kdo jsou oni nerozhodnutí voliči, kteří podle všeho rozhodnou příští úterý o budoucím prezidentovi Spojených států? Server Slate proto právě je vyzval, aby mu napsali. A zjistil, že jde o Američany, kteří sice nemají výhrady vůči Baracku Obamovi, ale zároveň si myslí, že není schopen zlepšit ekonomickou situaci USA a vše zdůvodňuje nicneříkající frází o nepřejícím Kongresu.

"Z jeho zvolení jsem byla nadšená, ale o čtyři roky později mám pocit, že nežil pro ´naději a změnu´, kterou hlásal," napsala například Linda z Ohia. "Neviním ho ze současného stavu ekonomiky. Vím, že to není v jeho moci, ale mám pochybnosti o jeho plánech." Zdá se, že u této skupiny Američanů budou volby spiše referendem o Mittu Romneym.

Zpátky na trati

Prezidentská kampaň se po čtyřech dnech vrací do zaběhnutých kolejí.

Barack Obama se po nuceném návratu do Washingtonu kvůli hurikánu Sandy znovu pouští do kolečka předvolebních mítinků. V sobotu tak zavítá do Virginie, kde se měl podle původních plánů ukázat v pondělí. Na pomoc si přizve i Billa Clintona.

Rovněž Mitt Romney pokračuje v lanaření voličů. Jeho štáb se zaměřuje výhradně na státy, kde jsou průzkumy vyrovnané. Ve středu se tak ukázal na Floridě. Podle některých komentátorů by mu ale mohlo uškodit, že zatímco Obama byl vidět na místech zpustošených hurikánem Sandy, Romney do oblasti nezavítal, aby náhodou nebyl nařčen z populismu.

Skandinávci radši Havaj než Michigan

Pokud by šéfa Bílého domu volili Skandinávci, mohl by být jedenapadesátiletý Havajan Barack Obama v klidu. Jak zjistila britská agentura YouGov, hlas by mu dalo 90 procent lidí. Pětašedesátiletého Mitta Romneyho původem z Michiganu naproti tomu považují za "příliš pravicového", vysvětlil Joe Twyman.

Romneyho "pes" chválí prezidenta

Dosud nenechal na Obamově vládě niť suchou. V posledních měsících se o něm dokonce mluví jako o Romneyho pitbullovi, jenž má na starosti útoky vůči demokratům. "Musím uznat, že vláda, prezident osobně i šéf FEMA Craig Fugate byli skvělí," citoval server The Daily Beast guvernéra New Jersey Chrise Christieho poté, co východ USA zasáhl ničivý hurikán Sandy.

Pár dnů před volbami se tak shodou okolností stalo něco, co nepotěšilo zřejmě nikoho z republikánů. Jeden z jejich nejvýraznějších politiků pochválil největšího nepřítele. Okamžitě se objevily spekulace, že Christie už pokukuje po možné kandidatuře v roce 2016. A bylo by pro něj snadnější kandidovat v situaci, kdy by prezidentem zůstal demokrat.

Zášť vůči "černým" roste

To polovina Američanů - jak společně se Stanfordovou univerzitou zjistila agentura Associated Press - má stále výhrady vůči Afroameričanům. A aby toho nebylo málo, rasové předsudky otevřeně přiznává více obyvatel USA než v roce 2008, což by pro Obamu mohlo znamenat úbytek hlasů. Zatímco tehdy je vyjádřilo 48 % dotázaných, letos to bylo 51 %. Ještě o procento hůře vnímají Hispánce.

 

Právě se děje

Další zprávy