Sandy vyvolává otázky. Je Obama zbrklý a Romney němý?

Michal Žák Michal Žák
31. 10. 2012 18:30
Rozhodující bitva o Bílý dům se blíží. Volební deník nabízí střípky z kampaně

* Rozhodující bitva o Bílý dům se blíží. Američané budou nového prezidenta volit už 6. listopadu. Aktuálně.cz sleduje střípky (nejen) ze souboje Obamy a Romneyho ve volebním deníku, jenž vychází každý pracovní den odpoledne.

Jednal Obama unáhleně?

Americký prezident Barack Obama reagoval na superbouři Sandy bez rozmyslu. Myslí si to alespoň bývalý ředitel Federální agentury pro řízení krizových situací (FEMA) Michael Brown. Podle něj bylo chybou, když Bílý dům začal mobilizovat ještě před úderem hurikánu. Podle něj bylo "unáhlené", když Obama vyhlásil stav nouze už v neděli, ačkoliv Sandy dorazil k pobřeží až v pondělí večer místního času.

Dodejme, že Brown neblaze proslul po řádění hurikánu Katrina, který v roce 2005 zdecimoval mimo jiné New Orleans. Do funkce ho tehdy dosadil prezident George W. Bush, byť Brown neměl sebemenší zkušenosti s likvidací následků přírodních katastrof.

A proč Romney mlčí?

Dotazy týkající se na FEMA míří i na Mitta Romneyho, odpovědí je ale mlčení. O co jde? Někdejší massachusettský guvernér loni během debaty republikánských kandidátů podpořil myšlenku, že by se o nápravu škod po přírodních katastrofách nestarala federální agentura, ale jednotlivé státy a soukromý sektor.

Fotky k nezaplacení. Kandidát republikánů na prezidenta Mitt Romney coby ten, který pomáhá v postižených oblastech. Snímek ze shromažďování humanitární pomoci v Ohiu.
Fotky k nezaplacení. Kandidát republikánů na prezidenta Mitt Romney coby ten, který pomáhá v postižených oblastech. Snímek ze shromažďování humanitární pomoci v Ohiu. | Foto: Reuters

"Pokaždé, když máte možnost vzít něco federální vládě a vrátit to státům, jde o krok správným směrem. A když půjdete ještě dál a vrátíte to soukromému sektoru, je to ještě lepší," prohlásil tehdy. Nyní ale na otázky, zda je stále pro zrušení FEMA, nereaguje. "Byl jsi na to dotázán 14krát, tak proč odmítáš odpovědět?" tázal se dokonce na titulní straně The Huffingon Post.

Jak vést kampaň, která neběží...

Může to znít cynicky, ale hurikán Sandy přidělal nejednu vrásku politickým stratégům obou prezidentských kandidátů. Jak vlastně pár dnů před otevřením volebních místností vést kampaň, která je vlastně oficiálně přerušena? Nad tím se zamýšlí server Politico.

Každý boj o zvolení s sebou kromě vychvalování sebe samého samozřejmě nese i výpady vůči soupeři. Nejinak tomu je i nyní. Obamovu volebnímu štábu tak trvalo pouhý den, než v pondělí v Ohiu zveřejnil spot, v němž útočí na Romneyho kvůli jeho postoji vůči Číně. Republikánská odpověď přišla o necelých 24 hodin později.

V podobných případech je rovněž nezbytné reagovat okamžitě. Když se stane podobná katastrofa, není čas na otálení se zastavením kampaně či vyjádřením podpory a lítosti nad ztrátami. A aby toho nebylo málo, kandidáti musí vypadat zaměstnaně. Zde má Mitt Romney oproti Baracku Obamovi trochu nevýhodu, jelikož není prezidentem, tudíž nerozhoduje o koordinaci federálních agentur. A tak začal shromažďovat humanitární pomoc po vlastní ose.

Zbývá necelý týden

Ačkoliv Gallupův institut na dva dny pozastavil publikování předvolebních průzkumů, jiné agentury běží podle zaběhnutých zvyků. Ipsos/Reuters upřednostňuje Obamu, naproti tomu rozhlas NPR a Rasmussen Reports dávají větší šance Romneymu.

Podle Pew Research Center by současného prezidenta nyní volilo 47 procent registrovaných voličů, zatímco Romneymu by hlas dalo 45 procent z nich. Republikán je na tom ovšem lépe mezi pravděpodobnými voliči. Tam jsou sice šance obou kandidátů vyrovnané 47:47, ale sympatizanti Republikánské strany se za "pravděpodobné voliče" označují častěji než demokraté.

 

Právě se děje

Další zprávy