Vzpoura proti Mayové. Podle britských médií ji její ministři vyzvali, aby odstoupila

nev ČTK nev, ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2019 16:25
Britská premiérka Theresa Mayová čelí podle informací listu Sunday Times "puči" ve své vlastní vládě. Jedenáct ministrů ji podle zdrojů listu v sobotu večer vyzvalo, aby rezignovala a jmenovala nového přechodného šéfa vlády.
Britská premiérka Theresa Mayová na summitu v Bruselu
Britská premiérka Theresa Mayová na summitu v Bruselu | Foto: Reuters

"Dnes večer probíhá vládní puč za účelem odstranění Mayové z postu premiérky," napsal politický reportér deníku Sunday Times Tim Shipman. Citoval jednoho nejmenovaného ministra, který mu údajně řekl: "Konec je blízko, odejde do deseti dní."

Podle vzbouřenců se Mayová stala pro další vyjednávání ohledně brexitu přítěží a měla by být nahrazena někým jiným. Shoda údajně panuje na tom, že by ji měl nyní ve funkci vystřídat dočasný premiér, který bude vládu řídit do doby, než si Konzervativní strana na podzim zvolí nové vedení.

O údajném probíhajícím "puči" informují kromě novinářů The Sunday Times i listy The Telegraph a The Daily Mail. Všechny se odkazují na poslance Konzervativní strany. 

Ministři jsou nespokojeni s tím, jak Mayová řídí proces vystoupení Británie z Evropské unie. Premiérku by s tím měli konfrontovat na pondělním zasedání vlády a pohrozit rezignacemi, pokud jim neslíbí, že se svého postu vzdá.

Největší šance dočasně Mayovou nahradit má podle The Sunday Times šéf britského úřadu vlády David Lidington, kterého podporují mimo jiné ministr obchodu Greg Clark, ministryně práce Amber Ruddová, ministr spravedlnosti David Gauke, ministr financí Philip Hammond a ministr vnitra Sajid Javid.

"Davidova práce by byla zajistit odklad u EU, najít shodu na další politice ohledně brexitu a připravit spořádanou volbu nového lídra," citoval nedělník zdroj z britské vlády. Lidington získává podporu mimo jiné i tím, že dal údajně předem najevo, že se volby nového předsedy Konzervativní strany jako jeden z kandidátů nehodlá zúčastnit.

Kromě Lidingtona se jako o možných nástupcích Mayové hovoří i o ministru zahraničí Jeremym Huntovi a ministru životního prostředí Michaelu Goveovi.

Tyto úvahy ale v neděli popřeli jak šéf úřadu vlády David Lidington, tak ministr financí Philip Hammond i sám Michael Gove.

"Ne, nemyslím si, že je tomu tak. Není to o premiérce. Výměna premiérů by nám nepomohla," řekl Hammond serveru Sky News. "Hovořit o výměně hráčů, kteří jsou na hřišti, je v tuto chvíli upřímně řečeno zbytečný přepych," dodal. Popřel také spekulace, že by si údajně přál, aby Mayovou vystřídal jako dočasný premiér její fakticky zástupce Lidington. Ten podle agentury Reuters prohlásil, že nemá ambici vystřídat Mayovou ani čas kout pikle proti premiérce.

Michael Gove pak podle Reuters řekl, že premiérka má jeho plnou podporu, a doplnil, že nastal čas, aby se "chladné hlavy" soustředily na to, aby parlament konečně schválil premiérčinu brexitovou dohodu. "Nemyslím si, že je čas na výměnu kapitána," řekl Gove s tím, že premiérčina dohoda respektuje výsledky referenda.

Mayová je pod velkým tlakem. Sobotního pochodu za uspořádání nového referenda o členství Británie v Evropské unii se v centru Londýna zúčastnil až milion odpůrců brexitu. Srovnatelný počet lidí ve Spojeném království podle BBC vyšel do ulic naposledy na protest proti válce v Iráku v roce 2003.

Mayová získala ve čtvrtek v Bruselu na summitu EU odklad brexitu přinejmenším do 12. dubna, není však jisté, zda v příštích dnech přesvědčí poslance k podpoře hotové dohody s EU. Ti totiž dohodu už dvakrát odmítli.

V opačném případě hrozí Británii neřízený brexit. Mayová se opakovaně vyslovila proti opakování referenda, krize ohledně brexitu ale podle médií ohrožuje premiérčino setrvání v čele vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy