Ukradli nám budoucnost. Statisíce Britů demonstrovaly za nové referendum o brexitu

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2019 18:13
Desítky tisíc odpůrců brexitu se v sobotu sešly v centru Londýna na pochodu za uspořádání nového referenda o členství Británie v Evropské unii. Jejich počet rychle narůstal a v podvečer již agentury hlásily účast ve stovkách tisíc lidí. Organizátoři akce nicméně tvrdí, že počet účastníků demonstrace přesáhl jeden milion. Pochod organizovala skupina People's Vote. Podobný pochod se konal již loni v říjnu, toho se podle přívrženců iniciativy zúčastnilo na 700 tisíc lidí.
Foto: Reuters

Srovnatelný počet lidí ve Spojeném království podle BBC vyšel do ulic na protest proti válce v Iráku v roce 2003.

Demonstranti - někteří v pestrých kostýmech a mnozí s vlajkami EU - se sešli u Hyde Parku, odkud hodlají společně pochodovat k parlamentu. Odpůrci brexitu se obávají poklesu životní úrovně a ekonomických ztrát po odchodu z EU, poznamenala agentura DPA.

"Přišli jsme sem dnes, protože cítíme, že nám ukradli budoucnost. Je to naše generace, která bude muset žít s důsledky této pohromy," řekla Reuters osmnáctiletá Phoebe Pooleová. "Bude těžší sehnat práci. Už vidíme, že spousta velkých firem odchází. Dělám si o budoucnost starosti," dodala.

Dvě stovky autobusů byly předem zarezervovány, aby na pochod přivezly lidi z celé Británie. Jeden vyrazil ze Skotska už o páteční noci, jiný vyjel časně ráno z Cornwallu na západě Anglie.

Starosta Londýna Sadiq Khan na Twitteru zveřejnil video, ve kterém stojí po boku demonstrantů s transparenty s nápisem "Nechte rozhodnout lid". Sám přitom situaci kolem brexitu označil za "naprostý nepořádek" s tím, že Britové nehlasovali pro brexit bez dohody. "Žiji v Londýně celý život a nikdy jsem ho neviděl tak krásný, jako ho vidíte dnes vy," řekl starosta účastníkům pochodu.

Petice, která od poloviny tohoto týdne požaduje zrušit brexit, již získala čtyři miliony podpisů.

O odchodu z EU rozhodli Britové v referendu v červnu 2016 poměrně těsnou většinou hlasů: 17,4 milionu lidí - tedy 52 procent - hlasovalo pro brexit, 16,1 milionu (48 procent) si přálo zůstat v unii.

Od té doby odpůrci brexitu usilují o další referendum. Argumentují i tím, že při současných zmatcích a bezradnosti politiků by osud Británie opět měli vzít do rukou občané. Ani tři roky debat totiž nerozptýlily nejistotu, jak, kdy a zda vůbec Británie vystoupí z EU.

Premiérka Theresa Mayová získala ve čtvrtek v Bruselu na summitu EU odklad brexitu přinejmenším do 12. dubna, není však jisté, zda v příštích dnech přesvědčí poslance k podpoře hotové dohody s EU. V opačném případě hrozí Británii neřízený brexit. Mayová se opakovaně vyslovila proti opakování referenda, krize ohledně brexitu ale podle médií ohrožuje premiérčino setrvání v čele vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy