Vzácné nizozemské obrazy skončily v rukou ukrajinských nacionalistů. Ti za ně žádají pět milionů eur

ČTK ČTK
7. 12. 2015 23:31
Čtyřiadvacet obrazů vysoké hodnoty zmizelo ze Západofríského muzea v roce 2005. Letos v červenci je našli ukrajinští nacionalisté a požadují za ně od Nizozemska pět milionů eur. Podle odborníků jsou dnes umělecká díla v tak špatném stavu, že jejich hodnota dosahuje pouze půl milionu eur. Je také důvod k obavám, že by obrazy mohly skončit na černém trhu.
Haarlemské moře, obraz Jana van Goyena z r. 1656 (ilustrační foto)
Haarlemské moře, obraz Jana van Goyena z r. 1656 (ilustrační foto) | Foto: wikipedie

Haag (Nizozemsko) - Dva tucty obrazů vlámských mistrů ze 17. století, ukradené v Nizozemsku před více než deseti lety, se našly na východě Ukrajiny. Oznámilo to dnes Západofríské muzeum.

To se přitom obává, aby obrazy nadobro nezmizely na černém trhu. Nebylo totiž ochotno vyplatit ukrajinské nacionalisty, v jejichž držení se díla nejspíše nacházejí a kteří za ně žádali pět milionů eur (přes 135 milionů Kč).

"Vstoupili jsme do kontaktu s ukrajinskými úřady, abychom se pokusili získat obrazy co nejdříve zpět," uvedlo dnes muzeum s připomínkou, že 24 pláten a 70 kusů stříbrného náčiní, představujících jádro sbírky věnované 17. a 18. století, zmizelo v noci na 10. ledna 2005.

Hodnota obrazů, k jejichž autorům patří Jan Linsen, Jan van Goyen, Jacob Waben, Matthias Withoos a Jan Claesz Rietschoof, se tehdy odhadovala na deset milionů eur (dnes asi 270 milionů Kč). Předpokládalo se, lupiči, kteří překonali poplašný systém, kradli na zakázku.

Ukradená díla zmizela a teprve letos v červenci na nizozemské velvyslanectví v Kyjevě přišli dva muži, kteří tvrdili, že mají celou ukradenou sbírku.

Obrazy jsou v rukou ukrajinských nacionalistů

Díla prý našla dobrovolnická jednotka ukrajinských nacionalistů v jedné opuštěné vile na východě Ukrajiny, kde proti sobě bojují vládní jednotky a proruští separatisté. Na důkaz, že hovoří pravdu, ukázali fotografii jednoho z obrazů, u kterého byl čerstvý výtisk ukrajinských novin.

Podle listu De Telegraaf se obrazy ocitly v rukou ultranacionalistů, požadujících za vydání sbírky pět milionů eur. Muzeum však bylo ochotno proplatit jen jejich náklady. Navíc podle expertů je ukradená sbírka v tak špatném stavu, že její hodnotu odhadli jen na půl milionu eur.

Muzeum se pokusilo vyjednávat prostřednictvím jednoho historika umění, ale rozhovory prý ztroskotaly na "zcela nereálném odhadu hodnoty děl, který byl 50 milionů eur".

O ceně nechtějí nálezci vyjednávat

Ukrajinci tak požadovali jako nálezné pět milionů eur a "ani o cent méně", uvedl list. Do případu jsou prý zapleteny "kriminální živly s kontakty na nejvyšší politické kruhy země".

Panuje obava, že díla opět zmizí, a proto se muzeum rozhodlo celou záležitost zveřejnit. "Činíme tak proto, že máme pádné důvody si myslet, že obrazy jsou nabízeny na prodej jiným kupcům, některé už mohly být prodány," vysvětlil ředitel muzea Ad Geerdink.

Ukradená díla podle něj vyprávějí především příběh "zlatého věku", kdy Nizozemsko vládlo světovému obchodu a bohatství plynoucí do země umožňovalo bohatým kupcům objednávat si množství uměleckých děl.

Šéf nizozemské diplomacie Bert Koenders televizi NOS řekl, že diplomaté jsou kvůli případu v kontaktu s ukrajinským vedením a snaží se o navrácení obrazů Západofrískému muzeu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy