Národní Galerie: Vídeň draží sošku ukradenou v Česku

ČTK ČTK
6. 11. 2012 18:30
Galerie již upozornila samotnou aukční síň, českou policii i ministerstvo kultury
Sošky anděla si v aukci všimla Národní galerie, ilustrační foto
Sošky anděla si v aukci všimla Národní galerie, ilustrační foto | Foto: Chmee2/ licence CC-BY-SA

Praha - Vídeňská aukční síň Im Kinsky plánuje dražit 14. listopadu barokní sošku anděla, která byla podle pracovníků Národní galerie (NG) ukradena z kostela v České republice.

Ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas v úterý řekl, že pořadatele aukce o původu díla NG informovala, ti však jen doplnili do katalogu rozměry sošky.

Anděl je podle Vlnase i v registru odcizených a pohřešovaných uměleckých děl.

V katalogu vídeňského aukčního domu byla soška ještě v úterý odpoledne. NG na plastiku upozornila české ministerstvo kultury a také policii.

Hlavní restaurátor NG Petr Kuthan řekl, že příslušný odbor ministerstva se k problému stavěl bezradně a uvedl, že se nedá nic dělat, zatímco na policii stačil jeden telefonát "a začala jednat". Mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková řekla, že v tomto případě je na policii, aby podnikla příslušné kroky.

Podle Vlnase jde o sošku z oltářního obrazu v kostele v Úterý u Teplé v západních Čechách, jejím autorem je Ignác František Platzer a pochází z roku 1752.

Kostel byl v 90. letech vykraden. V roce 2009 se soška anděla objevila na aukci v Německu, ale byla z ní stažena. Nyní má být dražena ve Vídni. Pořadatel aukce uvádí, že soška pochází z kostela sv. Václava u Plzně.

Jeho cenu odhaduje na 6500 až 10 000 euro, tedy až 253 000 korun.

Stovky tisíc děl za 23 let

Z českých kostelů a kaplí byly od roku 1989 odcizeny stovky tisíc uměleckých děl. Z 5500 sakrálních objektů jich zaznamenalo vloupání až 90 procent.

Nejhorší situace je v západních, východních, severních a středních Čechách, kde jsou mnohé kostely zcela vykradené a prázdné.

Kriminalita významně vzrostla po otevření hranic po roce 1989; mimo jiné ji ovlivnil zvýšený zájem západních překupníků o tuzemské umění.

Zatímco v roce 1989 se podle policejních statistik stalo 51 krádeží vloupáním do objektů se starožitnými a uměleckými předměty, o rok později jich už bylo 611 a v roce 1991 téměř 1000.

Od té doby se počty krádeží církevních a kulturních předmětů postupně snižují.

Příběhy českých kostelů:

Nejvíce církevních artefaktů z tuzemska končí v Německu, Rakousku, Itálii a Nizozemsku. Ačkoli se mnohdy kriminalistům ve spolupráci s Interpolem podaří odcizené věci najít, jejich navrácení do ČR naráží často na problém rozdílné legislativy států EU.

Jednou z úspěšných akcí, při níž se ukradená památka vrátila do Čech, byl případ barokního anděla ze severomoravského kostela, kterého zloději ukradli před devíti lety.

Ukradená soška putovala po celé Evropě a přes síť překupníků se dostala až do Itálie, kde byla letos objevena při razii proti skupině organizovaného zločinu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy