Z Rakouska se domů vrací ukradené sochy za 4 miliony

ČTK ČTK
21. 11. 2012 15:44
Z českých kostelů a kaplí byly od roku 1989 odcizeny stovky tisíc uměleckých děl

Praha - Do České republiky se příští týden z Rakouska vrátí soubor 39 soch, které byly v minulosti ukradeny a ze země vyvezeny.

Česko vyhrálo soudní spor, který o díla vedlo s rakouským překupníkem. Informuje o tom ministerstvo kultury s tím, že soubor soch představí příští týden na tiskové konferenci. Poté se budou sochy vracet původním majitelům.

Ministerstvo kultury se o dřevěné a pískovcové plastiky soudilo od roku 2008. Překupník nyní musí všechny sochy bez náhrady vydat. Celková cena soch byla stanovena na 159 800 eur (přibližně čtyři miliony korun).

Plastiky našla rakouská policie při domovních prohlídkách a zjistilo se, že předměty byly ukradené ze sakrálních i dalších objektů v celé ČR. Díla byla navíc zveřejněná v internetovém pátracím portálu české policie jako odcizená umělecká díla. Podle ministerstva kultury jde o dosud největší případ, který úřad od roku 2004 vedl.

Vloupání v 9 z 10 sakrálních objektů

Z českých kostelů a kaplí byly od roku 1989 odcizeny stovky tisíc uměleckých děl. Z 5500 sakrálních objektů jich zaznamenalo vloupání až 90 procent.

Předměty se objevují u zahraničních antikvářů i v aukcích výtvarného umění a jejich vyhledávání se věnují pracovníci Národního památkového ústavu. Minulý týden se měla ve Vídni dražit barokní soška anděla od Ignáce Františka Platzera z kostela v Úterý na Plzeňsku, která byla evidována v databázi pohřešovaných děl. Krátce před aukcí byla z katalogu stažena.

NPÚ sochu ztotožnil již v roce 2009 při jejím nabízení v aukci v Německu. Tehdejší německý majitel ale podle policie zakoupil sochu v dobré víře a vyšetřování bylo zastaveno.

Snahy získat sochu zpět nebyly úspěšné, protože krádež i prodej se staly před 31. prosincem 1992 - v té době ještě neplatila evropská směrnice o navracení nezákonně vyvezených kulturních statků. Získat sochu zpět bylo možné cestou civilního práva, původní vlastník ale své nároky neuplatnil.

Teprve letos 20. listopadu připravili plzeňský biskup František Radkovský a opat premonstrátského kláštera v Teplé na Karlovarsku Filip Zdeněk Lobkowicz žádost o vydání sošky. Kostel v Úterý totiž historicky patřil premonstrátům, nyní ho spravuje římskokatolická farnost. V době krádeže sochy plzeňská diecéze ještě neexistovala, vznikla až v roce 1993.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy