Z Rakouska se domů vrací ukradené sochy za 4 miliony

ČTK ČTK
21. 11. 2012 15:44
Z českých kostelů a kaplí byly od roku 1989 odcizeny stovky tisíc uměleckých děl

Praha - Do České republiky se příští týden z Rakouska vrátí soubor 39 soch, které byly v minulosti ukradeny a ze země vyvezeny.

Česko vyhrálo soudní spor, který o díla vedlo s rakouským překupníkem. Informuje o tom ministerstvo kultury s tím, že soubor soch představí příští týden na tiskové konferenci. Poté se budou sochy vracet původním majitelům.

Ministerstvo kultury se o dřevěné a pískovcové plastiky soudilo od roku 2008. Překupník nyní musí všechny sochy bez náhrady vydat. Celková cena soch byla stanovena na 159 800 eur (přibližně čtyři miliony korun).

Plastiky našla rakouská policie při domovních prohlídkách a zjistilo se, že předměty byly ukradené ze sakrálních i dalších objektů v celé ČR. Díla byla navíc zveřejněná v internetovém pátracím portálu české policie jako odcizená umělecká díla. Podle ministerstva kultury jde o dosud největší případ, který úřad od roku 2004 vedl.

Vloupání v 9 z 10 sakrálních objektů

Z českých kostelů a kaplí byly od roku 1989 odcizeny stovky tisíc uměleckých děl. Z 5500 sakrálních objektů jich zaznamenalo vloupání až 90 procent.

Předměty se objevují u zahraničních antikvářů i v aukcích výtvarného umění a jejich vyhledávání se věnují pracovníci Národního památkového ústavu. Minulý týden se měla ve Vídni dražit barokní soška anděla od Ignáce Františka Platzera z kostela v Úterý na Plzeňsku, která byla evidována v databázi pohřešovaných děl. Krátce před aukcí byla z katalogu stažena.

NPÚ sochu ztotožnil již v roce 2009 při jejím nabízení v aukci v Německu. Tehdejší německý majitel ale podle policie zakoupil sochu v dobré víře a vyšetřování bylo zastaveno.

Snahy získat sochu zpět nebyly úspěšné, protože krádež i prodej se staly před 31. prosincem 1992 - v té době ještě neplatila evropská směrnice o navracení nezákonně vyvezených kulturních statků. Získat sochu zpět bylo možné cestou civilního práva, původní vlastník ale své nároky neuplatnil.

Teprve letos 20. listopadu připravili plzeňský biskup František Radkovský a opat premonstrátského kláštera v Teplé na Karlovarsku Filip Zdeněk Lobkowicz žádost o vydání sošky. Kostel v Úterý totiž historicky patřil premonstrátům, nyní ho spravuje římskokatolická farnost. V době krádeže sochy plzeňská diecéze ještě neexistovala, vznikla až v roce 1993.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Policie rozehnala v Praze noční večírek, sešlo se na něm přes 100 lidí

Policie v noci na sobotu zasahovala v centru Prahy v klubu, který otevřel navzdory nařízení vlády kvůli koronaviru. Uvedl to server Blesk.cz, policie zásah potvrdila na svém webu a Twitteru. V klubu se u sešlo 119 mladých lidí, z toho 102 cizinců a 17 Čechů. A akci se dozvěděli přes uzavřenou skupinu na sociální síti, uvedl Blesk.

Vstup do prostor byl na heslo. Server TN.cz uvedl, že party začala v pátek po 22:00 a měla trvat do sobotních 4:00. Kolem půlnoci ale na místo přijela policie a provoz klubu ukončila. Provozovatel nechtěl policisty do klubu v Anenské pustit, proto použili beranidlo, hák a hydraulický rozpínák zárubní a do klubu se dostali násilím. Na místě zadrželi osm osob, které považují za organizátory akce.

Na místě zasahovala i záchranná služba, jedna dívka byla kvůli intoxikaci alkoholem převezena do nemocnice, uvedla pražská záchranná služba na Twitteru.

Restaurace, hudební i taneční kluby a další podobná zařízení musejí mít zavřeno v důsledku nařízení kabinetu v rámci opatření proti šíření koronaviru. Restaurace mohou provozovat výdejní okénka, ovšem jen do 23:00, kdy také začíná platit zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy